"Zagrożenie zostało skutecznie zażegnane". Orban o porozumieniu w Brukseli

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Premier Viktor Orban poinformował, że Węgry zostały wyłączone z zaproponowanych przez Komisję Europejską limitów cenowych na gaz. Nie będą one obejmować długoterminowych kontraktów, takich jak między innymi 15-letnia umowa, którą Budapeszt zawarł z rosyjskim Gazpromem.

Premier Węgier przebywa w Brukseli na szczycie przywódców Unii Europejskiej, w trakcie którego omawiane są między innymi kwestie powstrzymania wzrostu cen energii.

"Udało nam się obronić interesy Węgier"

"Największym zagrożeniem dla Węgier były propozycje Komisji dotyczące energii. Gdybyśmy je przyjęli, ryzykowalibyśmy odcięcie dostaw gazu na Węgry w ciągu kilku dni" - napisał Viktor Orban na Facebooku. "To zagrożenie zostało dziś skutecznie zażegnane. Nie byliśmy sami i udało nam się wynegocjować uczciwe porozumienie - dodał.

Podkreślił również, że ewentualne wspólne zamówienia gazu w Europie nie będą wiążące dla Węgier, więc "wszystkie opcje zamówień pozostaną otwarte". "To ważne, ponieważ możemy obniżyć cenę energii na Węgrzech tylko wtedy, gdy będzie więcej dostępnych źródeł i większa konkurencja na węgierskim rynku energii" - dodał Orban.

"To była długa walka, ale udało nam się obronić interesy Węgier" - podsumował szef węgierskiego rządu.

Pod koniec września 2021 roku Węgry podpisały 15-letni kontrakt z rosyjskim koncernem Gazprom na dostawy 4,5 mld m3 gazu rocznie.

Szczyt w Brukseli

Unijni przywódcy zakończyli kolejną debatę na temat reakcji na kryzys energetyczny bez porozumienia w sprawie ograniczenia wzrostu cen gazu, ale zdecydowali się nadal prowadzić prace nad środkami mającymi powstrzymać wzrost cen energii. - Mamy porozumienie w sprawie energii. Istnieje silne i jednomyślne zobowiązanie do wspólnego działania - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

W konkluzjach Rady Europejskiej o energii i gospodarce podkreślono, że "w obliczu używania przez Rosję dostępu do energii jako broni Unia Europejska pozostanie zjednoczona, by chronić swoich obywateli i przedsiębiorstwa, oraz będzie pilnie podejmować niezbędne działania".

Jeden z punktów zakłada "tymczasowe dynamiczne widełki cenowe dla transakcji dotyczących gazu ziemnego pozwalające natychmiast ograniczyć epizody występowania nadmiernych cen gazu, przy uwzględnieniu zabezpieczeń przedstawionych w art. 23 ust. 2 projektu rozporządzenia Rady przedłożonego w dniu 18 października 2022 r.".

PAP/Adam Ziemienowicz
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości