Stopy procentowe w USA. Jest decyzja Rezerwy Federalnej

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Richard Quest o upadku banku SVB: mamy tutaj element ryzyka moralnego
Richard Quest o upadku banku SVB: mamy tutaj element ryzyka moralnegoTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSRichard Quest o upadku banku SVB: mamy tutaj element ryzyka moralnego

Stopy procentowe w USA w górę. Fed podniósł główną stopę o 25 punktów bazowych - podał w komunikacie Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC). Przedział stopy funduszy federalnych został podniesiony do poziomu 4,75-5,00 procent.

Decyzja Fed - dziewiąta z rzędu podwyżka - oznacza kontynuację trwającej od roku serii podwyżek. Jest to drugie z rzędu podniesienie stóp o 0,25 p.p. po serii większych podwyżek o 0,5 i 0,75 p.p. Decyzję podjęto mimo obaw o zwiększenie niestabilności w sektorze bankowym. Podwyżka jest reakcją na wciąż wysoką, choć stopniowo hamującą inflację, która w lutym spadła z 6,4 do 6 proc. rok do roku.

Stopy procentowe w USA w górę

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 475 pb. Stopy proc. w USA są najwyższe od 2007 r., a tempo ich podnoszenia jest najwyższe od początku lat 80., gdy prezesem Fedu był Paul Volcker.

"FOMC postanowił podnieść docelowy zakres stopy funduszy federalnych do 4,75-5,00 proc. Komitet przewiduje, że dalsze podwyżki w przedziale docelowym będą właściwe dla osiągnięcia na tyle restrykcyjnego nastawienia polityki pieniężnej, aby z czasem przywrócić inflację do celu 2 proc. Komitet będzie ściśle monitorował napływające informacje i oceniał ich wpływ na politykę pieniężną" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.

"Komitet przewiduje, że odpowiednie może być dodatkowe zaostrzenie polityki pieniężnej w celu osiągnięcia na tyle restrykcyjnego dla gospodarki nastawienia polityki pieniężnej, aby z czasem przywrócić inflację do poziomu 2 proc. Przy określaniu zakresu przyszłych podwyżek w przedziale docelowym Komitet weźmie pod uwagę skumulowane zacieśnienie polityki pieniężnej, opóźnienia, z jakimi polityka pieniężna wpływa na aktywność gospodarczą i inflację, oraz zmiany gospodarcze i finansowe" - dodano.

System bankowy i inflacja w USA

Fed podał, że system bankowy w USA jest odporny, ale ostatnie wydarzenia mogą mieć wpływ na wzrost PKB.

"Amerykański system bankowy jest zdrowy i odporny. Niedawne wydarzenia prawdopodobnie spowodują zaostrzenie warunków kredytowych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz odbiją się na działalności gospodarczej, zatrudnieniu i inflacji. Zakres tych skutków jest niepewny. Komitet pozostaje bardzo wyczulony na ryzyka inflacyjne" - napisano w komunikacie.

"Ponadto Komitet będzie kontynuował zmniejszanie posiadanych papierów skarbowych i papierów dłużnych agencyjnych oraz papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką, zgodnie z wcześniej ogłoszonymi planami. Komitet jest mocno zaangażowany w przywrócenie inflacji do celu wynoszącego 2 proc." - dodano.

Fed postanowił podnieść stopę oprocentowania od nadwyżkowych rezerw (IOER) o 25 punktów bazowych do 4,90 proc.

FOMC powtórzył, że inflacja jest na podwyższonym poziomie.

"Ostatnie dane wskazują na niewielki wzrost wydatków i produkcji. Przyrost miejsc pracy przyspieszył w ostatnich miesiącach i odbywa się w szybkim tempie; stopa bezrobocia utrzymywała się na niskim poziomie. Inflacja pozostaje podwyższona" - napisano w komunikacie.

"Oceniając właściwe nastawienie polityki pieniężnej, Komitet będzie nadal monitorował wpływ napływających informacji na perspektywy gospodarcze. Komitet jest przygotowany, by odpowiednio dostosować nastawienie polityki pieniężnej, gdyby pojawiły się ryzyka, które mogłyby utrudnić osiągnięcie celów Komitetu. Oceny Komitetu będą uwzględniać szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące warunków na rynku pracy, presji inflacyjnych i oczekiwań inflacyjnych oraz sytuacji finansowej i międzynarodowej" - dodano.

Fed przedstawił nowe kwartalne projekcje makroekonomiczne i wykres kropkowy (dot-plot), pokazujący prognozę ścieżki stóp procentowych według członków Rezerwy.

W marcu FOMC prognozuje stopy proc. na poziomie 5,1 proc. na koniec 2023 r., 4,3 proc. na koniec 2024 r. i 3,1 proc. na koniec 2025 r. W grudniu Fed prognozował, że stopy proc. w USA będą na poziomie 5,1 proc. na koniec 2023 r., 4,1 proc. na koniec 2024 r. i 3,1 proc. na koniec 2025 r.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 2-3 maja.

Kurs dolara osłabia się wobec koszyka walut po decyzji Fedu o 0,54 proc. do 102,70 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries spada o 9 pb do 3,52 proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości