Inflacja w USA wyhamowuje. "Rynki mogą być lekko rozczarowane"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, Reuters
Adam Glapiński o inflacji w Polsce
Adam Glapiński o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/7
TVN24Adam Glapiński o inflacji w Polsce

Inflacja w USA w grudniu 2022 roku wyniosła 6,5 procent, licząc rok do roku - poinformował amerykański Departament Pracy. Analitycy spodziewali się wzrostu cen o 6,5 procent rok do roku.

Dla porównania w listopadzie 2022 roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w ujęciu rocznym o 7,1 proc. Oznacza to, że tempo wzrostu cen za Oceanem wyhamowuje. Analitycy przewidywali, że inflacja w grudniu sięgnie 6,5 proc. rok do roku.

Wzrost cen był najniższy od października 2021 roku. Agencja Reuters zwróciła jednak uwagę, że inflacja pozostaje znacznie powyżej celu Rezerwy Federalnej, który wynosi 2 proc.

Inflacja w minionym miesiącu w ujęciu miesięcznym obniżyła się o 0,1 proc.

Jak dodano, presja cenowa ustępuje, ponieważ najszybszy od lat 80. ubiegłego roku cykl zacieśniania polityki pieniężnej przez amerykański bank centralny tłumi popyt, a wąskie gardła w łańcuchach dostaw ulegają rozluźnieniu.

Inflacja w USA - komentarze

"Jest to pierwszy spadek inflacji w ujęciu miesięcznym od ponad roku, ale to za mało, aby uszczęśliwić rynek, który liczył na odczyt wyraźnie niższy od konsensusu" - czytamy w komentarzu Domu Maklerskiego XTB.

"Inflacja CPI w USA spadła w grudniu do 6,5 proc. r/r, zgodnie z oczekiwaniami. Inflacja bazowa CPI obniżyła się do 5,7 proc. r/r, też zgodnie z prognozami (5,7 proc. r/r). Globalna #dezinflacja trwa, ale rynki mogą być lekko rozczarowane, bo nabrały apetytu na więcej" - napisał na Twitterze główny ekonomista PKO BP.

Bartosz Sawicki, analityk rynków finansowych w cinkciarz.pl ocenił, że to złe dane dla dolara amerykańskiego. "W grudniu ceny konsumenckie w USA spadły m/m pierwszy raz od maja 2020 r. Dynamika CPI obniża się z 7,1 do 6,5 proc. r/r, puszczając w niepamięć 40-letni szczyt z czerwca (9,1 proc. r/r). Bez szoku, ale to złe dane dla #USD. Cementują przekonanie, że Fed w lutym podniesie stopy o 25 pb" - napisał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Tomas Kohoutek / Shutterstock

Pozostałe wiadomości