Ogromny tuńczyk sprzedany za 31 tys. euro w Tokio. Masowe połowy przetrzebiły populację ryb

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatOgromny tuńczyk sprzedany za 31 tys. euro w Tokio. Masowe połowy przetrzebiły populację ryb

Ważący ponad 180 kilogramów tuńczyk błękitnopłetwy został w poniedziałek sprzedany na aukcji w Tokio za 4,5 mln jenów (ponad 31 tys. euro). Cena mile zaskoczyła kupca, który w 2013 roku za ważącego ok. 220 kg tuńczyka musiał zapłacić równowartość 1,1 mln euro. Ten tuńczyk jest jedną z najcenniejszych ryb na świecie.

Nabywca, właściciel sieci restauracji oferujących sushi, Kiyoshi Kimura powiedział dziennikarzom, że jest zdumiony, ponieważ nie spodziewał się tak korzystnej ceny. Tuńczyk został złowiony u wybrzeży miasta Oma, w prefekturze Aomori.

Tuńczyk tanieje

Po astronomicznej kwocie zapłaconej w 2013 roku cena uważanego za przysmak tuńczyka spadła w roku ubiegłym, kiedy ten sam nabywca kupił 230-kilogramowy okaz za równowartość ok. 51 tys. euro. Tradycyjna aukcja odbyła się na tokijskim targu rybnym Tsukiji, w pierwszym dniu działalności po przerwie świątecznej pod koniec roku. Podobnie jak w ubiegłym roku spadek cen jest spowodowany pojawieniem się na rynku większej ilości tuńczyka złowionego u wybrzeży miasta Oma i wycofaniem się wielu licytujących po rekordzie ustanowionym przez Kimurę w 2013 roku. Tuńczyk błękitnopłetwy, zaliczający się do gatunków nadmiernie eksploatowanych, osiąga na targu Tsukiji najwyższą cenę. Japończycy zjadają, głównie w formie sushi lub sashimi, ok. trzech czwartych światowych połowów tego gatunku.

Autor: pp / Źródło: PAP