Ze świata

Szwecja najlepszym krajem na świecie. A Polska?

Ze świata

wikimedia.org/Reiner Schubert/(CC BY 2.0)Według rankingu Szwecja jest najlepszym krajem na świecie. Na zdjęciu miasto Gothenburg

Szwecja zajęła pierwsze miejsce w rankingu państw, dbających nie tylko o swoich obywateli, ale również o dobro ludzkości. Polska znalazła się na 25. miejscu zestawienia.

Szwecja została wybrana "najlepszym" krajem, który dba o swoich obywateli, a jednocześnie nie szkodzi innym narodom i środowisku naturalnemu. Szwedzi pokonali 162 państwa, w rankingu stworzonym na podstawie wskaźników publikowanych przez czołowe instytucje, w tym Bank Światowy i Narody Zjednoczone.

Europa w czołówce

W rankingu oceniono poziom m.in. równości, dobrobytu, zdrowia, czy dobrego samopoczucia obywateli. Szwecja pierwsze lokaty zajęła w kategoriach "Zdrowie" oraz "Dobrobyt i Równość", trzecie miejsce w klasie "Kultura" i siódme miejsce w kategorii "Klimat". Na drugim miejscu w rankingu znalazła się Dania, na trzecim Holandia. Tuż za podium uplasowała się Wielka Brytania, a za nią Niemcy i Finlandia, Kanada i Francja. Dwie ostatnie pozycje w pierwszej dziesiątce zajęły Austria i Nowa Zelandia.

Polskie miejsce

Polska zajęła 25. miejsce w rankingu najlepszych krajów na świecie. Wyprzedziliśmy niektórych naszych sąsiadów np. Czechy (34 miejsce), Słowenię (29 miejsce), czy Litwę (40 miejsce). W rankingu wysokie pozycje zajmują państwa, które dbają o dobrobyt i równości swoich obywateli, troszczą się o klimat, ale także inwestują w naukę i badania. Wszystko w taki sposób, aby nie szkodzić innym państwom i środowisku naturalnemu. - Dobry kraj to taki, który skutecznie służy dobru ludzkości. Oczywiście musi on służyć interesom swoich obywateli, ale nigdy nie może dziać się to kosztem innych społeczeństw i zasobów naturalnych - wyjaśnia w "The Independent" Simon Anholt, pomysłodawca rankingu, ekspert w dziedzinie wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju.

W innym rankingu opracowanym przez bank HSBC najlepszym miejscem do pracowania, wychowywania dzieci i życia jest Szwajcaria. Zobacz materiał TVN24 BiS:

Ranking 10 najlepszych miejsc na świecie
Ranking 10 najlepszych miejsc na świecieTVN24 BiS

Autor: msz/ms / Źródło: The Independent, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/Reiner Schubert/(CC BY 2.0)

Pozostałe wiadomości