Sąd Kasacyjny we Francji zdecydował w piątek, że szefowa MFW Christine Lagarde musi stanąć przed sądem w związku z ugodą finansową na korzyść biznesmena i byłego socjalistycznego ministra Bernarda Tapie, zawartą, kiedy kierowała francuskim resortem finansów.
Sąd Kasacyjny odrzucił odwołanie Lagarde od grudniowej decyzji Trybunału Sprawiedliwości Republiki, sądzącego sprawy o domniemane nadużywanie władzy przez członków francuskiego rządu. Trybunał postanowił wówczas, że Lagarde ma stanąć przed sądem.
Winna czy nie?
Jej prawnik Patrick Maisonneuve wyraził w piątek ubolewanie z powodu decyzji sądu oraz przekonanie, że proces pokaże, iż jego klientka jest niewinna.
Rada administracyjna Międzynarodowego Funduszy Walutowego oświadczyła, że podtrzymuje zaufanie wobec swej dyrektor generalnej i wiarę "w możliwość skutecznego wypełniania przez nią obowiązków" - poinformował rzecznik tej instytucji Gerry Rice.
Dlaczego?
Lagarde, francuska minister gospodarki i finansów w latach 2007-2011 (do czasu nominacji na szefową MFW), przekazała do arbitrażu spór między francuskim bankiem Credit Lyonnais a biznesmenem, byłym ministrem, niegdyś związanym z socjalistami, Bernardem Tapie. Trybunał arbitrażowy w lipcu 2008 roku nakazał konsorcjum zarządzającemu majątkiem pozostałym po Credit Lyonnais, w którym większość udziałów miało państwo, wypłatę 285 milionów euro odszkodowania (400 mln euro z odsetkami) biznesmenowi.
Tapie pozwał Credit Lyonnais w związku z powierzoną bankowi sprzedażą w 1993 roku sportowej marki Adidas, którą francuski biznesmen z kolei nabył pod koniec lat 80.
Zdaniem krytyków Lagarde sprawa nie powinna być przedmiotem arbitrażu, ponieważ chodziło o bank będący częściowo w rękach państwa. Pojawiły się też podejrzenia, że Tapie otrzymał tak wysokie odszkodowanie w zamian za poparcie dla Nicolasa Sarkozy'ego w wyborach prezydenckich w 2007 roku.
Była świadkiem
Lagarde była już kilkakrotnie przesłuchiwana jako świadek w tej sprawie. W 2013 roku sąd nadał jej status świadka nadzorowanego, czyli osoby, której nazwisko występuje w dokumentach prokuratorskich, ale wobec której nie toczy się śledztwo. Świadek taki składa zeznania w obecności swego adwokata. W 2014 roku Lagarde została formalnie objęta śledztwem.
Lagarde twierdzi, że nie popełniła nic złego, zgadzając się w 2008 roku na zakończenie ugodą długotrwałego sądowego sporu Tapie z państwem francuskim.
Christine Lagarde stanęła na czele MFW w połowie 2011 roku po dymisji Dominique'a Strauss-Kahna, oskarżonego o napaść seksualną na hotelową pokojówkę w Nowym Jorku. Ponownie została wybrana na to stanowisko w lutym br., będąc jedyną kandydatką; jej kadencja potrwa pięć lat.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org