"Cyfrowy rubel jest przyszłością". Zapowiedź szefowej Banku Rosji

Autor:
kris
Źródło:
Reuters, CNBC
Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty
Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty
TVN24 BiS
TVN24 BiSEksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty

Prezes Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej Elwira Nabiullina powiedziała w rozmowie z CNBC, że kryptowaluty są przyszłością rosyjskiego systemu finansowego. Mówiła również o de-dolaryzacji oraz pracach nad cyfrowym rublem.

- Myślę, że jest to przyszłość naszego systemu finansowego, bo koreluje z rozwojem ekonomii cyfrowej - stwierdziła Nabiullina.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Cyfrowy rubel

Jak czytamy na portalu telewizji CNBC, Moskwa w październiku opublikowała raport z konsultacji nad cyfrowym rublem. Prototyp ma być gotowy do końca 2021 roku, a testowanie mogłoby rozpocząć się w przyszłym roku - wyjaśniła szefowa Banku Rosji. - Będziemy posuwali się krok po kroku, bo to skomplikowany technologicznie i prawnie projekt - zapowiedziała Nabiullina.

Waluty cyfrowe banków centralnych różnią się od tych bardziej znanych, jak bitcoin. Przede wszystkim są wydawane i kontrolowane przez instytucje państwowe, a wartość cyfrowego rubla ma być równa temu gotówkowemu - czytamy na CNBC wyjaśnienia Banku Rosji z zeszłego roku.

Kryptowaluty były nielegalne w Rosji do 2020 roku i wciąż nie można się nimi posługiwać w celach płatniczych. Wiele banków centralnych pracuje nad cyfrowymi walutami, by zwiększyć dostępność instrumentów finansowych i ułatwić transakcje transgraniczne - dowiadujemy się z CNBC.

Odejście od dolara

- De-dolaryzacja jest częścią naszego planu ograniczania ryzyka walutowego - wyjaśniła Nabiullina.

Według ekspertów Rosja stopniowo stara się odchodzić od dolara, by w ten sposób minimalizować efekty amerykańskich sankcji, które zostały nałożone na firmy, które posługują się tą walutą.

CNBC przypomniała wypowiedź szefowej Banku Rosji z 2019, gdy mówiła, że Chiny, Rosja i Unia Europejska są silnie zmotywowane, by odchodzić od dolara i mieć bardziej zdywersyfikowane rezerwy walutowe.

Kryptowaluty

Bitcoin jest jedną z popularniejszych kryptowalut na świecie. Waluta zyskała popularność przede wszystkim w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych. System tych operacji może funkcjonować bez konieczności centralnego zarządzania obrotem. Jego pomysłodawcą jest osoba kryjąca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Drugą najpopularniejszą kryptowalutą jest ether. "Młodszym bratem bitcoina" jest nazywany natomiast litecoin.

Kryptowaluta to cyfrowy pieniądz stworzony na bazie algorytmu. Cyfrowe waluty funkcjonują poza tradycyjnymi systemami bankowymi i rządowymi.

Kilka miesięcy temu przed inwestowaniem w bitcoina przestrzegał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Stwierdził, że trzeba być ostrożnym i nie angażować istotnej części swoich oszczędności. Nawiązał też do tulipomanii, która znana jest jako najstarsza bańka giełdowa – miała miejsce w XVII wieku.

Przed inwestycjami w kryptowaluty ostrzegała też Komisja Nadzoru Finansowego. KNF zwróciła uwagę, że wiążą się one z wysokim ryzykiem, a sam rynek jest nieregulowany. Oznacza, że brak jest szczegółowych i systemowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo inwestorów, którzy na nim działają. Urząd wskazywał też jednocześnie, że rynek kryptowalut oraz kryptoaktywów charakteryzuje się wysoką zmiennością.

Autor:kris

Źródło: Reuters, CNBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości