"Sankcje wobec Rosji bezproduktywne"

[object Object]
Sankcje wobec Rosji zostaną przedłużone. Jest wstępna decyzjaTVN24 BiS
wideo 2/7

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto wykluczył wetowanie przez Budapeszt przedłużania przez UE sankcji wobec Rosji, ale też uznał, iż sankcje te są bezproduktywne. Zapowiadając, że również w przyszłości nie będzie węgierskiego weta w sprawie tych sankcji, Szijjarto podkreślił, że z europejskiego punktu widzenia decydujące znaczenie ma jedność - relacjonuje agencja dpa.

Szef węgierskiej dyplomacji wypowiedział się w Hanowerze na targach technologii informatycznych CeBIT.

Polityczne i gospodarcze fiasko

Zdaniem Szijjarto sankcje wobec Rosji "poniosły zarówno polityczne, jak i gospodarcze fiasko". Dotknęły nie tylko gospodarkę Rosji, lecz także gospodarkę europejską, a nie przyniosły politycznego postępu. 13 marca Unia Europejska przedłużyła o kolejne pół roku sankcje wizowe i finansowe, wprowadzone w związku z aneksją Krymu przez Rosję i konfliktem na wschodniej Ukrainie. Restrykcje w formie zakazu wjazdu do UE i zamrożenia aktywów będą obowiązywać do 15 września 2017 roku. Jak poinformowała Rada UE w komunikacie, ocena sytuacji nie daje podstaw, by je złagodzić.

Długa czarna lista

Czarna lista objętych sankcjami obejmuje obecnie 150 osób, rosyjskich polityków, wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Zamrożenie aktywów dotyczy także 37 firm i organizacji. W związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy UE wprowadziła również sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów. Złagodzenie restrykcji uzależniono od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie uregulowania konfliktu. Sankcje, przedłużone ponownie w styczniu, obowiązują przynajmniej do końca lipca 2017 roku. Sankcje gospodarcze obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod). Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Zobacz: "Sankcje są bezużyteczne w sensie gospodarczym". Węgry szykują się na wizytę Putina (Wideo z 1.02.2017)

Autor: ag/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości