Nowe szczepionki przeciw COVID-19. Komisja Europejska zatwierdziła umowę z Novavax

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters
Grzegorz Cessak o ewentualnym obowiązkowym szczepieniu przeciw COVID-19
Grzegorz Cessak o ewentualnym obowiązkowym szczepieniu przeciw COVID-19TVN24
wideo 2/5
TVN24Grzegorz Cessak o ewentualnym obowiązkowym szczepieniu przeciw COVID-19

Komisja Europejska zatwierdziła umowę z amerykańską firmą Novavax na zakup do 200 milionów szczepionek COVID-19. Pierwsze dostawy mogą się rozpocząć w czwartym kwartale tego roku.

Zgodnie z umową kraje UE będą mogły zakupić do 100 mln dawek szczepionki Novavax, a także 100 mln dodatkowych dawek do 2023 roku, gdy szczepionka zostanie zatwierdzona przez unijnego regulatora rynku leków, podała Komisja.

"Ponieważ w Europie na całym świecie rozprzestrzeniają się nowe warianty koronawirusa, ta nowa umowa z firmą, która już z powodzeniem testuje swoją szczepionkę przeciwko tym wariantom, stanowi dodatkową ochronę naszej populacji" - powiedziała, cytowana w komunikacie, przewodnicząca Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Szczepionki przeciw COVID-19

"Jest to kolejny kluczowy krok w kierunku zapewnienia, że Europa jest dobrze przygotowana do stawienia czoła pandemii COVID-19" - czytamy w komunikacie.

Jak wskazano, dzisiejsza umowa uzupełnia szeroki portfel szczepionek. W tym miejscu wymieniono umowy z firmami: AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac, Moderna oraz zakończone wstępne rozmowy z firmą Valneva.

Europejska Agencja Leków (EMA) wciąż prowadzi ewaluację szczepionki Novavax przed dopuszczeniem jej na rynek unijny. Preparat amerykańskiej firmy jest oparty na białku i działa na podobnej zasadzie, jak znane szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B albo tężcowi. Wymaga podania dwóch dawek.

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości