TVN24 Biznes | Ze świata

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA. Najwyższa podwyżka od 22 lat

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował w środę o podniesieniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Główna stopa pójdzie w górę do przedziału 0,75-1,00 procent. Decyzja jest zgodna z prognozami. To najwyższa podwyżka od 22 lat.

Ekonomiści spodziewali się podwyżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych. To najwyższy wzrost od 2000 roku.

Rynki oczekują, że amerykański bank centralny będzie nadal agresywnie podnosił stopy procentowe w nadchodzących miesiącach. Prognozy sugerują, że podczas czerwcowego posiedzenia stopy mogą pójść w górę o 75 punktów bazowych. Kolejne posiedzenie zaplanowano na 14-15 czerwca.

Środowa decyzja sprawi, że główna stopa znajdzie się w przedziale 0,75-1 proc. Według danych CME Group do końca roku może wzrosnąć do poziomu 3-3,25 proc.

Inflacja w USA

Inflacja w USA w marcu 2022 roku wyniosła 8,5 procent rok do roku. To najwyższy poziom od grudnia 1981 roku. Był to jednocześnie szósty miesiąc z rzędu, w którym wskaźnik cen przekracza 6 procent. W ujęciu miesięcznym inflacja w marcu br. wzrosła o 1,2 procent, co było największym miesięcznym wzrostem od września 2005 roku.

Pomimo spadku PKB w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku, "wydatki gospodarstw domowych i inwestycje trwałe przedsiębiorstw pozostają na wysokim poziomie. Przyrost miejsc pracy jest znaczny" - napisała Rezerwa Federalna (Fed) w oświadczeniu wydanym po zakończeniu ostatniego dwudniowego posiedzenia w Waszyngtonie.

Według FOMC inwazja Rosji na Ukrainę prawdopodobnie wywoła dodatkową presję na wzrost inflacji. "Inwazja Rosji na Ukrainę powoduje ogromne cierpienie ludzkie i gospodarcze. Konsekwencje dla gospodarki USA są wysoce niepewne. Inwazja i związane z nią wydarzenia wywierają dodatkową presję na wzrost inflacji i prawdopodobnie zaciążą na aktywności gospodarczej. Ponadto restrykcje związane z COVID-19 w Chinach prawdopodobnie zaostrzą zakłócenia w łańcuchu dostaw. Komitet zwraca szczególną uwagę na zagrożenia inflacyjne" - napisano w komunikacie.

Wraz z podwyżką stóp amerykański bank centralny zapowiedział, że rozpocznie redukcję aktywów w bilansie Fed. "W przypadku papierów skarbowych limit redukcji zostanie początkowo ustalony na 30 mld dolarów miesięcznie, a po trzech miesiącach wzrośnie on do 60 mld dolarów miesięcznie. Redukcja zasobów skarbowych papierów wartościowych w ramach tego miesięcznego limitu będzie obejmowała skarbowe papiery wartościowe kuponowe oraz, o ile terminy zapadalności kuponów są krótsze niż miesięczny limit, bony skarbowe" - napisano w osobnym komunikacie.

"W przypadku papierów dłużnych agencyjnych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką agencyjną, limit zostanie początkowo ustalony na 17,5 mld dolarów miesięcznie, a po trzech miesiącach wzrośnie do 35 mld dolarów miesięcznie" - dodano.

Fed skupował obligacje, aby utrzymać niskie stopy procentowe i przepływ pieniądza przez gospodarkę, ale gwałtowny wzrost cen wymusił radykalne zmiany w polityce monetarnej.

Fed postanowił podnieść stopę oprocentowania od nadwyżkowych rezerw (IOER) o 50 punktów bazowych do 0,9 proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości