Słońce, wakacje i Majorka. Tu mieszkania już nie wynajmiesz

Ze świata

Stolica Majorki zakazała wynajmu domów turystomTVN24 BiS
wideo 2/8

Władze miasta Palma de Mallorca, stolicy hiszpańskiej wyspy Majorka, zakazały prywatnego wynajmu domów i mieszkań turystom.

Jak poinformował w czwartek przedstawiciel ratusza Antoni Noguera, zakaz będzie obowiązywać we wszystkich dzielnicach miasta od tegorocznych wakacji. - Za złamanie przepisów grozi grzywna w wysokości do 40 tys. euro - zapowiedział Noguera.

Rynek nieruchomości

Według władz w ostatnich latach widoczny był w mieście wzrost cen nieruchomości. To uderzało w lokalnych mieszkańców. Tylko w ubiegłym roku ceny wynajmu apartamentów zwiększyły się tam o 7,5 proc. wobec 2015 r.

Jak ujawniły władze stolicy Majorki, przeprowadzone przez miasto badanie wykazało, że zdecydowana większość osób wynajmujących domy turystom prowadzi tę działalność w sposób nieuregulowany.

Kto straci?

Komentatorzy i eksperci ds. turystyki wskazują, że wprowadzony w stolicy Majorki zakaz wynajmu apartamentów uderzy w budżety wielu gospodarstw domowych, a także zagrozi licznym miejscom pracy na tej wyspie. Wskazują też, że wyegzekwowanie nowego prawa może być trudne z uwagi na ograniczoną liczbę urzędników.

- W Hiszpanii rośnie liczba miast wprowadzających nie tylko różnorodne ograniczenia w wynajmie nieruchomości dla turystów, ale także wdrażających limity na miejsca, w których mogą powstawać nowe hotele. Restrykcje takie od kilku lat obowiązują w niektórych częściach Madrytu - powiedział hiszpański ekspert ds. turystyki Ricardo Gonzalez.

Barcelona też zakazuje

W grudniu ub.r. rada miejska Barcelony przyjęła uchwałę zakazującą otwierania nowych obiektów hotelarskich w centrum stolicy Katalonii. Według burmistrz Barcelony Ady Colau nowe przepisy pozwolą przywrócić autentyczny, bardziej osiedlowy charakter miasta, uwalniając jego śródmieście od nadmiernej liczby turystów.

Miniony rok był rekordowy pod względem liczby turystów odwiedzających Hiszpanię. Kraj odwiedziło 75,3 mln osób, czyli o 10 proc. więcej niż w 2015 r. Najliczniejsze grupy urlopowiczów stanowili obywatele Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec.

Autor: gry / Źródło: PAP