Grecja z jeszcze niższym ratingiem. To już krok od bankructwa

K beard/(CC BY-SA 3.0)/wikimedia.orgW tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1,6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro EBC

Agencja usług finansowych Standard &Poor's ponownie obniżyła w środę rating Grecji z dalszą negatywną perspektywą podkreślając, że bez porozumienia z wierzycielami Atenom grozi niewypłacalność w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Premier Cipras prowadzi rozmowy "ostatniej szansy" w Brukseli.

Agencja obniżyła rating Grecji o 1 poziom z i tak już niskiego "CCC+" do "CCC". W opublikowanym komunikacie podkreślono, że możliwe jest dalsze obniżenie tego ratingu, jeśli nie zostanie osiągnięty postęp w negocjacjach na temat spłaty zadłużenia i dalszej pomocy finansowej między rządem greckim i "trojką" wierzycieli - Unią Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym (EBC) i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

Co to oznacza?

Oceny ratingowe budowane są na bazie oznaczeń literowych, gdzie A oznacza ocenę najwyższą, a najniższy poziom - D (w przypadku S&P - red.). Najwyższa ocena oznacza, że istnieje niskie ryzyko kredytowe, a zatem wysokie prawdopodobieństwo, że dany kraj spłaci swoje zobowiązania. Ocena CCC, którą otrzymała Grecja oznacza, że jest narażona na niewypłacalność. W przypadku niekorzystnych warunków biznesowych, finansowych lub gospodarczych, najprawdopodobniej nie będzie w stanie wypełnić swoich zobowiązań wobec dłużników.

Poziom CCC określany jest jako "śmieciowy", co oznacza, że inwestowanie w greckie obligacje jest ryzykowne. Ich nabycie wiąże się z wysokim ryzykiem niespłacenia.

Jeśli sytuacja Grecji nie poprawi się może otrzymać jeszcze tylko cztery niższe oceny: CCC-, CC, C oraz D.

Inwestycja w obligacje kraju z notą D jest bardzo ryzykowne, bo odzyskanie włożonego kapitału może być możliwe dopiero w chwili bankructwa. Takie państwo nie ma już bowiem zdolności kredytowej i płatniczej.

Rozmowy

W środę wieczorem premier Grecji Aleksis Cipras spotkał się w Brukseli, na marginesie szczytu UE - Ameryka Łacińska, z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francoisem Hollande. Rozmowy mają być kontynuowane w czwartek. Wcześniej Komisja Europejska oświadczyła, że dotychczasowe oferty rządu Grecji w sprawie przezwyciężenia impasu w negocjacjach są wciąż niewystarczające.

Zadłużenie

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, MFW i EBC, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro. Odblokowanie tych środków ma kluczowe znaczenie, gdyż grecka kasa jest pusta, a zbliża się termin spłaty zadłużenia. W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1,6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro EBC.

Czy Grecja zbankrutuje?
Czy Grecja zbankrutuje?TVN24 BiS

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: K beard/(CC BY-SA 3.0)/wikimedia.org

Pozostałe wiadomości