Międzynarodowy Fundusz Walutowy pomoże Sri Lance. Prawie trzy miliardy dolarów wsparcia

Autor:
kris/ams
Źródło:
BBC

Sri Lanka zapewniła sobie pomoc w wysokości 2,9 miliarda dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Kraj boryka się z najgorszym kryzysem gospodarczym od czasu uzyskania niepodległości, czyli od ponad siedmiu dekad - podał portal stacji BBC. Wyspa uzyskała pełną niepodległość w 1948 roku.

Transakcja trwała prawie rok i była ostatnią deską ratunku dla kraju, który musi spłacić miliardy dolarów pożyczek. Minister spraw zagranicznych Ali Sabry przekazał BBC, że rząd będzie zbierał fundusze poprzez restrukturyzację przedsiębiorstw państwowych i prywatyzację narodowej linii lotniczej - napisał brytyjski portal.

MFW wspiera Sri Lankę

Dodał, że analitycy ostrzegają, iż Sri Lankę wciąż czeka trudna droga, a gospodarka kraju została mocno dotknięta przez pandemię COVID-19, wzrost cen energii i populistyczne obniżki podatków.

Niedobór leków, paliwa i innych niezbędnych artykułów spowodował podniesienie kosztów utrzymania do rekordowych poziomów, wywołując ogólnokrajowe protesty - inflacja przekroczyła 50 proc.

Kraj po raz pierwszy w swojej historii nie spłacił długów wobec międzynarodowych pożyczkodawców w maju ubiegłego roku - podał portal BBC.

Sri LankaShutterstock

Na początku tego miesiąca MFW poinformował, że Sri Lanka uzyskała gwarancje finansowania od wszystkich głównych wierzycieli, w tym Chin i Indii, co utorowało drogę do wsparcia ze strony Funduszu.

Rząd Sri Lanki początkowo miał nadzieję uzgodnić nowy plan płatności z Chinami i Indiami do końca 2022 roku. Pożyczki od Pekinu to około 7 miliardów dolarów, podczas gdy Indiom kraj jest winien około 1 miliarda dolarów - wyjaśnił brytyjski portal.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości