Ukraińska gospodarka skurczy się o 7,5 proc. Najgorszy rok od II wojny światowej

Ze świata

ShutterstockW kwietniu MFW ogłosił pakiet ratunkowy dla Ukrainy, obejmujący 17 mld USD do 2016 roku

Ukraina odnotowała w 2014 r. spadek PKB o 7,5 proc. i jest to najgorszy rok "od czasu drugiej wojny światowej" - oceniła we wtorek na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Ukrainy Wałeria Hontariewa.

- Nasz kraj nie miał tak trudnego roku co najmniej od drugiej wojny światowej - powiedziała dziennikarzom Hontariewa. Jak sprecyzowała, stopa inflacji osiągnęła pod koniec listopada 21 proc. z powodu szybkiego skurczenia się rezerw złota i rezerw walutowych.

17 mld dla Ukrainy

- Myślę, że to, co przeżyliśmy w tym roku, już nigdy się nie powtórzy. Bez cienia wątpliwości wchodzimy w 2015 rok z optymizmem - zaznaczyła. Hontariewa zabrała głos nazajutrz po uchwaleniu przez parlament oszczędnościowego budżetu na 2015 rok, co pozwoli Ukrainie otrzymać kluczową dla niej pomoc finansową z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) oraz od innych międzynarodowych kredytodawców. W kwietniu MFW ogłosił pakiet ratunkowy dla Ukrainy, obejmujący 17 mld USD na okres do 2016 roku. Chcąc otrzymać program pomocowy, który ma zapewnić przywrócenie stabilności makroekonomicznej państwa i wzrostu gospodarczego, Kijów musi wprowadzić reformy gospodarcze i administracyjne.

Rezerwy walutowe na poziomie 15 mld dolarów

Bez dodatkowych środków Kijów musiałby ostro ciąć wydatki budżetowe, bądź wstrzymać obsługę zadłużenia. Od kwietnia, gdy rozpoczął się program ratunkowy, Ukraina otrzymała 8,2 mld USD od MFW i innych międzynarodowych pożyczkodawców. Jak sprecyzowała szefowa Narodowego Banku Ukrainy, Kijów oczekuje, że otrzyma trzy transze kredytu od MFW, "wszystkie w tym samym czasie", po wizycie przedstawicieli MFW w styczniu na Ukrainie; nie podała jednak żadnych konkretnych liczb. Rozmowy z MFW mają rozpocząć się 8 stycznia. Oceniła, że dzięki pożyczce MFW rezerwy walutowe Ukrainy mogą wzrosnąć w 2015 r. do co najmniej 15 mld dolarów. W związku z dokonaną przez Rosję aneksją Krymu i konfliktem w Donbasie Ukraina straciła w tym roku 20 proc. dochodów, jej rezerwy walutowe zmniejszyły się do ok. 10 mld dolarów, deficyt budżetowy wynosi 4 proc. PKB, a spadek PKB - 7,5 proc.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock