Długa "lista wstydu". Pracownicy umierają tam na "karoshi"

Ze świata

Skąpiec i wyzyskiwacz. Polacy ocenili przedsiębiorcówTVN24 BiS
wideo 2/3

Japoński rząd po raz pierwszy w historii opublikował ogólnokrajową listę ponad 330 firm, które naruszyły prawa pracownicze. W wykazie wymieniono państwową pocztę oraz globalne koncerny. Raport ma pomóc w walce ze zjawiskiem "karoshi" oznaczającym śmierć z przepracowania.

Zestawienie pojawiło się na oficjalnej stronie ministerstwa pracy. Media nazywają je "listą wstydu", a firmy, które wymuszają na pracownikach sprzeczne z prawem pracy działania określane są od lat jako "czarne".

Wśród pracodawców naruszających prawa pracowników wymieniono globalnych potentatów oraz narodową pocztę. W tym ostatnim przedsiębiorstwie nie zgłoszono wypadku przy pracy, zaś pozostałym zarzuca się niekorzystne naliczanie nadgodzin. Zjawisko śmierci z przepracowania zwane "karoshi" obserwowane jest w Japonii od dekad, jednak opinia publiczna poczuła się szczególnie wstrząśnięta samobójstwem młodej pracownicy agencji Dentsu w 2015 r. To właśnie ta sprawa skłoniła premiera Shinzo Abego do zwiększenia wysiłków w celu wprowadzenia usprawnień w prawie pracy.

Czarna "lista wstydu"

Na liście opublikowanej przez ministerstwo znajdują się 334 przedsiębiorstwa, którym udzielono ostrzeżeń za naruszenia praw pracowników między październikiem ubiegłego roku a marcem 2017 roku. Lista nie zawiera wszystkich firm dopuszczających się naruszeń, a jedynie zawiera te, wobec których ministerstwo zdecydowało się wywrzeć większą presję w imię dobra publicznego. Zestawienie ma być uaktualniane co miesiąc.

Nadgodziny

Rząd premiera Abego w marcu tego roku wdrożył plan reform zwalczających presję wywieraną na pracowników odnośnie do zostawania po godzinach i nakładających surowsze kary za łamanie prawa pracy.

Ponadnormatywny czas pracy ma być lepiej płatny, co według obserwatorów może osiągnąć odwrotny efekt i doprowadzić do pogorszenia sytuacji wielu podmiotów gospodarczych. Sporo firm już obecnie zmaga się z trudnościami związanymi ze starzeniem się społeczeństwa, czyli ze zmniejszaniem się liczby Japończyków zdolnych do pracy. Zmiany mogą wejść w życie od 2019 roku.

Autor: pp/gry / Źródło: PAP / Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock