Słowacja zamyka niektóre przejścia graniczne. Możliwe utrudnienia

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Słowacja zamyka niektóre przejścia graniczne. Relacja Macieja Stasińskiego
Słowacja zamyka niektóre przejścia graniczne. Relacja Macieja StasińskiegoTVN24
wideo 2/7
TVN24Słowacja zamyka niektóre przejścia graniczne. Relacja Macieja Stasińskiego

Polska Straż Graniczna ostrzega przed możliwymi utrudnieniami przy wjeździe na Słowację. Powodem są wzmożone kontrole sanitarne, które rozpoczęły się w poniedziałek wieczorem. Zamknięte zostały także niektóre szlaki komunikacyjne na granicy.

Straż Graniczna w poniedziałkowym komunikacie przekazała informacje strony słowackiej o możliwych utrudnieniach przy przekraczaniu granicy polsko-słowackiej.

"Od dnia 5 lipca br. (od godz. 19.00) Policja Graniczna Słowacji będzie prowadzić wobec osób wjeżdżających na terytorium Republiki Słowackiej, zarówno przez granice wewnętrzne jak i zewnętrzne, wzmożone kontrole pod kątem realizacji obowiązku przestrzegania obostrzeń sanitarnych" - podała. Chodzi m.in. o kontrolę Unijnych Certyfikatów Covid.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak zapowiedziała SG, zamknięte zostaną szlaki komunikacyjne na granicy polsko-słowackiej: Palota-Radoszyce, Nizna Polianka - Ożenna, Becherov - Konieczna, Kurov-Muszynka, Circ-Leluchów, Lysa nad Dunajcom - Niedzica, Tatranska Javorina - Łysa Polana, Sucha Hora - Chochołów, Bobrov - Winiarczykówka, Novot - Ujsoły.

"Powyższe działania związane są z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się COVID-19" - zaznaczyła Straż Graniczna. Zapowiedziane kontrole graniczne zostały określone jako drugi stopień. W pierwszym miałyby być one wyrywkowe, natomiast w trzeciej fazie byłyby ciągłe.

Zasady wjazdu na Słowację

Podróżując na Słowację, trzeba brać pod uwagę istniejący w tym kraju obowiązek kwarantanny. Co jednak ważne, osoby wjeżdżające z terytorium Polski, zaszczepione drugą dawką dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech) nie muszą odbywać kwarantanny. Od daty podania pierwszej dawki szczepionki nie może jednak minąć więcej niż 12 miesięcy. Taki sam termin obowiązuje również w przypadku jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson.

Z kwarantanny zwolnieni są też zaszczepieni pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, jeśli od daty tego szczepienia minęło co najmniej 21 dni.

Brak obowiązku kwarantanny dotyczy także osób, które w ciągu ostatnich 180 dni chorowały na COVID-19. Na kwarantannę nie muszą też iść dzieci i młodzież do 18. roku życia.

Ponadto z kwarantanny są zwolnione osoby posiadające zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19 nie starszym niż 72 h.

WAKACJE ZA GRANICĄ. ZASADY WJAZDU I OBOSTRZENIA >>>

Osoby, które nie spełniają tych warunków, podlegają kwarantannie w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych przez okres 14 dni, którą mogą zakończyć w momencie uzyskania we własnym zakresie negatywnego wyniku testu antygenowego lub RT-PCR. Można go wykonać już w pierwszym dniu kwarantanny. 

Podróżni są też zobowiązani do wypełnienia elektronicznego formularza znajdującego się na rządowej stronie internetowej: https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/.

Należy jednak pamiętać o zbliżających się zmianach w kwarantannie granicznej. Od 9 lipca przy wjeździe na Słowację osoby, które nie zostały zaszczepione przeciwko COVID-19, będą kierowane na 14-dniową kwarantannę. Pierwszy test, który ją zakończy, będzie można wykonać po pięciu dniach.

Osoby, które przekraczają granicę Słowacji z uwagi na pracę w sąsiednich krajach, będą miały czas do 9 sierpnia na zaszczepienie się lub dokończenie tego procesu. Po tym terminie będzie ich obejmować 14-dniowa kwarantanna. Po piątym dniu będzie można wykonać test ją skracający. Podobna sytuacja dotyczy osób w wieku 12-18 lat.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości