Ze świata

Skandal spalinowy w Volkswagenie. Bieńkowska chce wyjaśnień

Ze świata

Komisja EuropejskaW czwartek skandal wokół VW ma być tematem spotkania ministrów państw UE ds. konkurencyjności w Luksemburgu

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i przemysłu Elżbieta Bieńkowska spotka się we wtorek wieczorem w Brukseli z szefem zarządu marki Volkswagen Samochody Osobowe Herbertem Diessem, aby usłyszeć wyjaśnienia ws. manipulowania pomiarami emisji spalin - podała KE.

- Oczekujemy, że Volkswagen wyjaśni sytuację. Komisja chce znać fakty i dotrzeć do sedna sprawy. Nasze przesłanie będzie jasne. Oczekujemy, że Volkswagen będzie w pełni współpracował z krajowymi władzami oraz przestrzegał zasad UE - powiedział rzecznik KE Ricardo Cardoso. Do spotkania ma dojść o godz. 18.30.

Zbyt wcześnie na wnioski

Rzecznik dodał, ze na razie jest zbyt wcześnie, by wyciągnąć wnioski na temat tego, jakie działania po stronie KE będą konieczne w związku z ujawnieniem manipulacji pomiarami emisji spalin przez koncern VW. - Komisarz Bieńkowska prowadzi tę sprawę i jest w kontakcie z zainteresowanymi stronami - powiedział. W czwartek skandal wokół VW ma być tematem spotkania ministrów państw UE ds. konkurencyjności w Luksemburgu. Władze USA ujawniły 18 września, że Volkswagen jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich, co może oznaczać dla producenta ogromne kary. Koncern przyznał 22 września, że zakwestionowane przez EPA oprogramowanie było instalowane w jego samochodach także poza USA. Może ono znajdować się w ok. 11 mln pojazdów na całym świecie, w tym w Polsce. W ub. tygodniu Komisja Europejska zaapelowała do krajów UE o przeprowadzenie dochodzeń, aby ustalić skalę manipulacji pomiarami emisji spalin. Przypomniała też, że od nowego roku w UE stopniowo wprowadzane będą nowe testy emisji spalin przeprowadzane również w warunkach drogowych, a nie tylko w laboratoriach.

Volkswagen w opałach. To problem całych Niemiec:

Volkswagen w opałach. To problem całych Niemiec
Volkswagen w opałach. To problem całych NiemiecTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Komisja Europejska

Raporty:
Pozostałe wiadomości