Ze świata

Płatny wstęp i limit osób. Wypoczynek na słynnej plaży będzie ograniczony

Ze świata


Za odpoczynek na jednej z najpiękniejszych plaż we Włoszech trzeba będzie zapłacić. Wstęp na La Pelosa na Sardynii ma być też limitowany. Lokalne władze tłumaczą, że decyzja jest podyktowana chęcią ochrony tego słynnego miejsca.

Zgodnie z uchwałą przyjętą przez radę gminy Stintino wstęp na plażę, położoną na wysuniętym cyplu w północno-zachodniej części wyspy, kosztować będzie 3,50 euro, a liczbę osób, jakie będą mogły tam przebywać, ograniczono do 1500 dziennie. Z opłaty zwolnione będą dzieci do 12 lat. Zasady te mają obowiązywać od 1 czerwca do końca września.

Limit wstępu

Ustalenie limitu wstępu uznano za konieczne, bo z każdym rokiem ten zakątek Sardynii narażony jest na coraz większe zniszczenie, przede wszystkim z powodu stale rosnącego napływu turystów. Dotychczas - jak zaznaczył burmistrz Antonio Diana - przybywało tam dziennie nawet ponad 5 tysięcy plażowiczów, co znacznie przekracza możliwości tego miejsca. Uzyskane od turystów pieniądze zostaną przeznaczone na utrzymanie cennego środowiska naturalnego na plaży, słynącej z krystalicznie czystej wody i piasku oraz malowniczych widoków. Każda wchodząca tam osoba otrzyma biodegradowalną bransoletkę. Na La Pelosa można będzie przyjść z sąsiednich odcinków wybrzeża na spacer, ale nie przebywać tam. Kontrole wśród obecnych ma prowadzić wyznaczony do tego personel. Przy okazji przypomniano, że także tam, jak i na wszystkich plażach na Sardynii, w mocy pozostaje kategoryczny zakaz wynoszenia piasku.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości