Rosyjskie banki znikają jak kamfora. Trwają czystki szefowej banku centralnego

Ze świata

TVN24BiŚW Rosji działą obecnie 800 banków

Andriej Kostin, szef VTB - drugiego co do wielkości banku Rosji - przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat 500 rosyjskich banków zostanie zamkniętych.

- Obecnie istnieje w Rosji zbyt wiele banków. Jest ich około 800. W ciągu pięciu lat ta liczba może być zmniejszona o 500, ale możemy też zejść do stałego poziomu 100 banków - powiedział Kostin w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Die Welt".

Czystki Nabiulliny

Twarda polityka banku centralnego w połączeniu z kryzysem gospodarczym w Rosji już spowodowała, że wiele banków wycofało się z kraju. Większość z nich była krytykowana za nieefektywność i niedokapitalizowanie.

Elwira Nabiullina, szefowa banku centralnego, niedługo po objęciu stanowiska w czerwcu 2013 roku szybko zaczęła cofać licencję bankom, często za niedostateczną kapitalizację lub w związku z podejrzeniem o popełnienie przestępstwa. Do końca 2013 roku licencje straciło 29 banków, a w 2014 roku kolejne 89 banków.

W tym roku bank centralny kontynuuje czystkę, zamknął już 40 banków, a kolejne 183 jest pod obserwacją. W ub. tygodniu bank centralny cofnął licencję trzech małych moskiewskich banków - Klientsky, Stary Kreml i Gagarinsky. Licencję stracił także ENO w Krasnodarze.

Oczekuje się, że gospodarka Rosji skurczy się w tym mroku o 3 proc. z powodu niskich cen ropy naftowej i zachodnich sankcji nałożonych na Rosję.

Autor: tol / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ