Kreml do rosyjskich banków: macie dalej wspierać Białoruś

Autor:
kris
Źródło:
Reuters
Władimir Putin wysłał do Mińska depeszę z gratulacjami
Władimir Putin wysłał do Mińska depeszę z gratulacjami TVN24
wideo 2/19
TVN24Władimir Putin wysłał do Mińska depeszę z gratulacjami

Kreml nakazał państwowym bankom, aby dalej zapewniały płynność systemu bankowego na Białorusi, gdzie kryzys polityczny zachwiał sektorem finansowym - podaje Reuters, powołując się na źródła w rosyjskich bankach.

W wyniku zamieszek i niepokojów społecznych, które zaczęły się po wyborach na prezydenta, wielu Białorusinów zdecydowało się wypłacić z banków swoje oszczędności i zamienić je na obce waluty. W związku z tym rubel białoruski spadł do rekordowo niskich poziomów, a rezerwy banku centralnego niebezpiecznie się skurczyły - wyjaśnia Reuters.

Ukraiński scenariusz

Dwa źródła z rosyjskich banków miały przekazać agencji, że rosyjski premier Michaił Miszustin oraz minister finansów Anton Siłuanow nakazali rosyjskim bankom: Sbierbank, VTB i VEB, które swoimi kredytami wspierały Białoruś, by dalej zapewniały dopływ gotówki do zachodniego sąsiada Rosji.

Reuters podał, że według źródeł agencji, Rosja chciałaby uniknąć ukraińskiego scenariusza, gdy rosyjskie banki nie odzyskały ogromnych sum pożyczonych Ukrainie. Był to efekt sankcji Kijowa, które zostały nałożone na rosyjskie banki w wyniku aneksji Krymu w 2014 roku.

Rosyjskie ministerstwo finansów oraz rzecznik Miszustina odmówiły Reutersowi komentarza, tak jak i Sbierbank. VEB i VTB przekazały, że nie zmieniły swojej polityki kredytowej na Białorusi.

Istotna pomoc

Wsparcie finansowe ze strony Rosji jest kluczowe dla Białorusi - jak szacuje agencja Fitch, 47 proc. zagranicznych kredytów zostało zaciągniętych w rosyjskich instytucjach. Reszta to pożyczki z Europy i Chin. Białoruskie banki były zadłużone w rosyjskich na około 2-2,5 mld dol.

System finansowy Białorusi składa się z 24 banków, z czego 4/5 jest kontrolowane przez państwo. Białoruski bank centralny odmówił komentarza agencji Reutera.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

BiałoruśPAP/Maciej Zieliński

Autor:kris

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości