Rosyjski koncern Gazprom wstrzymał tranzyt gazu przez Ukrainę na Węgry - przekazała państwowa spółka Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy. Ukraińska firma przypomniała, że w piątek weszła w życie nowa umowa gazowa między Węgrami i Rosją.
Gazprom wstrzymał tranzyt gazu na Węgry przez Ukrainę
1 października od początku nowej gazowej doby (godz. 7) wstrzymano tranzyt gazu przez Ukrainę w kierunku Węgier - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej ukraińskiego operatora. "Wnioski o tranzyt gazu nie wpłynęły, mimo że moce z Ukrainy w stronę Węgier są zakontraktowane na cały rok gazowy (od 01.10.2021 do 30.09.2022) w wielkości 24,6 mln m sześc. na dobę" - dodano.
Operator zwraca uwagę, że w piątek weszła w życie umowa między Węgrami i Rosją w sprawie transportu gazu w objętości 4,5 mld m sześc. rocznie. "Biorąc pod uwagę, że import gazu z Węgier odbywał się poprzez wirtualny rewers, nie ma możliwości importu z Węgier bez tranzytu" - napisano.
- Węgry przez dziesięciolecia otrzymywały gaz przez terytorium Ukrainy i ukraińska strona ani razu nie naruszała zobowiązań. Co więcej, ukraińska trasa jest najbardziej korzystna pod względem ekonomicznym, bo jest najkrótszym szlakiem dostarczania gazu na Węgry (...) - podkreślił szef spółki Serhij Makohon.
- Monopolizacja gazowych szlaków przez Gazprom, którą obecnie obserwujemy, stawia pytanie co do podstawowych zasad funkcjonowania rynków gazowych Unii Europejskiej, konkurencyjności i przejrzystości. Wzmocnienie dominującej pozycji jednego gracza i wykorzystanie przez niego narzędzi wpływu w jawnie politycznych celach na tle szokującego wzrostu cen gazu w Europie musi być powstrzymane - dodał.
Rosja i Węgry podpisały nową umowę na dostawy gazu
Węgry podpisały w poniedziałek z Rosją 15-letnią umowę na dostawy gazu. Gazprom ma dostarczać Węgrom 4,5 mld m sześc. gazu rocznie dwoma szlakami: 3,5 mld m sześc. z południa, przez Serbię, a pozostałe 1 mld - przez Austrię, a więc z ominięciem Ukrainy.
Ukraińskie MSZ wydało oświadczenie, w którym podkreślono, że Ukraina uważa to za "wyłącznie polityczną, nieuzasadnioną ekonomicznie decyzję, podjętą dla zadowolenia Kremla i na szkodę narodowym interesom Ukrainy i ukraińsko-węgierskim stosunkom".
We wtorek MSZ Węgier wezwało ambasadora Ukrainy w związku z reakcją strony ukraińskiej. Również ambasador Węgier na Ukrainie został zaproszony do MSZ w Kijowie, gdzie wyjaśniono mu stanowisko Ukrainy w sprawie podpisania przez Węgry długoterminowej umowy z Gazpromem.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock