Rosja znów szantażuje gazem. Ceny surowca w górę

 
Niedokonanie przez Ukrainę przedpłat będzie naruszeniem kontraktu pod koniec października

Zapowiedź prezesa Gazpromu o możliwości przerwania dostaw gazu na Ukrainę i wzroście ryzyka dla tranzytu gazu do Europy spowodowała reakcję na europejskich rynkach gazu. Jego ceny wzrosły we wtorek o 2,6 - 2,9 proc.

Zdaniem Bartosza Milewskiego z Hermes Energy Group "wydaje się, że wzrost ten jest krótkotrwały i w najbliższym czasie ceny powinny wrócić do poziomu sprzed opublikowania informacji".

Możliwość wstrzymania dostaw

We wtorek prezes Gazpromu Aleksiej Miller ostrzegł Ukrainę o możliwości wstrzymania dostaw gazu. - Ukraina nie dokonała w terminie nowej przedpłaty za gaz. Według stanu na dzisiaj opłaconego gazu pozostało tylko 219 mln metrów sześciennych. Na przelew środków z (ukraińskiego) Naftohazu do Gazpromu potrzeba dwóch dni. Dlatego dostarсzenie gazu we wnioskowanej ilości 114 mln metrów sześc. już w ciągu dwóch dni doprowadzi do całkowitego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę - oznajmił Miller. Jednocześnie uprzedził, że "stworzy to poważne ryzyko dla tranzytu gazu do Europy". Milewski zauważył, że trzeba zwrócić uwagę na fakt, że niedokonanie przez Ukrainę przedpłat w ciągu 2 dni nie będzie naruszeniem zawartego pod koniec października 2014 roku kontraktu Naftohazu z Gazpromem w ramach tzw. „pakietu zimowego”.

Gaz płynie bez zgody Ukrainy

- Nawet czasowe wstrzymanie dostaw gazu przez Gazprom nie będzie oznaczało, że nie zostaną one wznowione, gdy Naftohaz przeleje na konto Gazpromu kolejną transzę przedpłaty. Obecna sytuacja jest skutkiem dwóch czynników, po pierwsze dokonana przedpłata przez Naftohaz na poczet dostaw w lutym 2015 roku mogła być niewystarczająca z uwagi na wyższe niż zakładane zużycie gazu ziemnego, po drugie – Gazprom niezgodnie z nominacjami Naftohazu dostarcza gaz do Donbasu, za który rachunek chce wystawić spółce ukraińskiej - powiedział PAP. - Zakładając nawet czarny scenariusz, tj. brak dokonania przedpłaty przez Naftohaz należy podkreślić, że ryzyko przerwania tranzytowych dostaw gazu do Europy uznać należy za niewielkie. W obecnej sytuacji bowiem, uzależnienie Ukrainy od rosyjskiego gazu jest co prawda cały czas istotne, jednak znacząco mniejsze niż miało to miejsce do czasu uruchomienia i rozbudowy rewersu od strony Słowacji - zauważył. Jak dodał, w przypadku wstrzymania dostaw gazu z Rosji, Ukraina będzie prawdopodobnie musiała wprowadzić ograniczenia w poborze paliwa gazowego na swoim terytorium, jednak - jego zdaniem - mało prawdopodobny jest scenariusz nielegalnego poboru gazu tranzytowanego do Europy przez terytorium Ukrainy – Ukraina nie będzie bowiem ryzykować w tym momencie pogorszenia jej obecnych stosunków z Europą. Jak powiedziała PAP rzeczniczka PGNiG Dorota Gajewska, dostawy gazu do odbiorców przebiegają bez zakłóceń i "zapewniają bezpieczną pracę systemu przesyłowego w Polsce. Wszyscy końcowi odbiorcy gazu w Polsce otrzymują gaz zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem". - Zapotrzebowanie na gaz w Polsce jest pokrywane gazem ziemnym pochodzącym ze źródeł krajowych, z podziemnych magazynów gazu oraz gazem importowanym z kierunków zachodniego, południowego i wschodniego. Udział procentowy poszczególnych źródeł zmienia się w zależności od wysokości zapotrzebowania - powiedziała.

Polityka energetyczna boli Rosjan

Jak podkreśliła, odbiór gazu z podziemnych magazynów jest realizowany zgodnie z planem, na poziomie zapewniającym pokrycie zapotrzebowania odbiorców na gaz do końca okresu zimowego. - PGNiG nie przewiduje konieczności wprowadzania ograniczeń w dostawach gazu do odbiorców, gdyż posiadane moce przesyłowe na interkonektorach na zachodzie oraz południu kraju, gwarantują pokrycie zapotrzebowania wszystkich odbiorców PGNiG - zaznaczyła. Tomasz Chmal z kancelarii White&Case, wtorkową wypowiedź Millera łączy ze środową prezentacją pakietu dokumentów, które skonkretyzują propozycję unii energetycznej. Ma ona w założeniu poprawić bezpieczeństwo energetyczne UE, w tym zmniejszyć zależność od dostaw z Rosji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Rosja przestaje być "strategicznym partnerem" UE, umowy energetyczne mają być przejrzyste, a Bruksela ma mieć do nich wgląd. - Wspólna polityka energetyczna UE, to jest to co bardzo boli Rosjan. Będą więc używali wszelkich argumentów by przeciwdziałać solidarności energetycznej w UE. W ich interesie jest by rozgrywać poszczególne państwa między sobą i pokazywać ich wspólne interesy tylko z Rosją i w ten sposób realizować własną politykę polegającą na utrzymaniu kontroli każdego szlaku tranzytowego i utrzymaniu kontroli jak największego rynku - powiedział PAP. Jak dodał Rosja nie ma złudzeń co do tego, w jakim kierunku zmierza Europa. - To jest sytuacja bardzo niebezpieczna dla wszystkich państw Europy Środkowo-Wschodniej, które nie zdywersyfikowały dostaw - zaznaczył Chmal. Jego zdaniem Rosjanie mogą grać na ograniczenie dostaw i wzrost cen np. przy pomocy pośredników, którzy będą rosyjski gaz sprzedawać drożej. - Będą się starać poczynić jak najwięcej szkód gospodarkom europejskim, by pokazać, że to oni rozdają karty - dodał.

Rosyjskie narzędzie nacisku

Piotr Naimski, poseł PiS i b. sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki odpowiedzialny za bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych do Polski przyznaje, że zapowiedzi Millera można odebrać jako rosyjską odpowiedź na stworzenie unii energetycznej w Europie. - Jest to jednak równocześnie bezpośrednie narzędzie rosyjskiego nacisku i szantażu na rząd w Kijowie. Zima się jeszcze nie skończyła, a przerwanie dostaw gazu dla Ukrainy to bardzo duży problem. Trzeba pamiętać, że na wschodzie Ukrainy wciąż jest mróz. To jest powtarzająca się sytuacja, kiedy Rosjanie wykorzystują Gazprom jako bezpośrednie narzędzie nacisku politycznego - podkreślił. - Jeśli chodzi o dostawy gazu dla Europy zachodniej, to Niemcy, Francuzi i w zasadzie wszystkie kraje na Zachód od Polski doskonale sobie poradzą, bo mają zdywersyfikowane źródła dostaw. Gorzej jest z Europą Środkową, w konsekwencji także i z Polską. Przerwanie dostaw ze Wschodu przez Ukrainę, przy utrzymaniu dostaw przez Białoruś pozwala nam przetrwać kryzys, gorzej gdyby zostały przerwane dostawy także z kierunku białoruskiego. Oznaczałoby to całkowite wstrzymanie dostaw Gazpromu do Polski. Jedynym skuteczną odpowiedzią może być dokończenie budowy gazoportu w Świnoujściu - zaznaczył. Europejskie stowarzyszenie Gas Infrastructure Europe (GIE), monitorujące m.in. stan rezerw błękitnego paliwa i sieci przesyłowej w Unii Europejskiej, notuje spadek ilości gazu w magazynach na terenie UE. Średni poziom wypełnienia rezerwuarów wynosił we wtorek ok. 39 proc. i był o 0,5 proc. niższy niż w poniedziałek.

Polskie magazyny wypełnione w 54 proc.

Najbardziej wypełnione magazyny mieli Hiszpanie (71 proc., 1,6 mld m sześć.), przy czym pojemność ich zbiorników to około 2,2 mld m sześć. Rezerwy przy dziennym średnim zużyciu ok. 27,5 mln m sześć. starczą na 58 dni. Poziom zapełnienia magazynów w Niemczech szacowano na ok. 39 proc. (8,7 mld m sześć.). Ich całkowita pojemność wynosi nieco ponad 22,1 mld m sześć. Przy dziennym średnim zużyciu ok. 548,6 mln m sześć. powinny wystarczyć na 15 dni przy maksymalnym zużyciu. Niemcy jednak nie mają problemów z bieżącym napełnianiem swych magazynów w ciągu ostatniej doby wpłynęło do nich 1,94 mln m.sześc. paliwa Magazyny w Polsce wypełnione były w około 54 proc. (1,34 mld m sześć.). Ich całkowita pojemność sięga około 2,45 mld m sześć. Przy dziennym średnim zużyciu ok. 45,5 mln m sześć. zapasy wystarczą na 31 dni. GIE podaje także dla porównania stan magazynów na Ukrainie; obecnie są one wypełnione w ok. 25 proc. (8,1 mld m sześć.), a ich całkowita pojemność wynosi 31,9 mld m sześć. Przy dziennym średnim zużyciu ok. 269,2 mln m sześć. powinny wystarczyć na 30 dni.

Autor: pp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP