Pierwszy test po nałożeniu sankcji. Reuters: Rosja zapłaciła odsetki w dolarach

Autor:
mb
Źródło:
PAP, Reuters

Niektórzy wierzyciele już otrzymali odsetki od rosyjskich obligacji w dolarach - poinformowała Agencja Reutera, powołując się na dwa źródła rynkowe. Termin zapłaty przypadał w tym tygodniu, co może oznaczać, że Rosja na razie uniknęła bankructwa.

Rosja poinformowała wcześniej, że wysłała środki na pokrycie 117 mln dolarów kuponów od obligacji państwowych denominowanych w dolarach.

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że spłata, której termin przypadał na 16 marca, z 30-dniowym okresem karencji, była postrzegana jako pierwszy test na to, czy Moskwa wywiąże się ze swoich zobowiązań po nałożeniu zachodnich sankcji.

Rosyjskie zobowiązania

Odsetki od rosyjskich obligacji miały zostać opłacone w dolarach. - Kupony zostały zapłacone, wbrew moim oczekiwaniom, i to w dolarach - powiedziało jedno źródło Reutera. Inne wskazało, że odsetki już trafiły do posiadaczy obligacji. Niektórzy wierzyciele przekazali, że jeszcze nie otrzymali swoich środków, ale są optymistami.

Wcześniej inne źródło Reutera podało, że JP Morgan, czyli bank zajmujący się obsługą płatności od rosyjskich obligacji, uzyskał przelew od rosyjskiego rządu i przesłał go do agenta rozliczeniowego Citi. Źródło wskazywało, że środki zostaną sprawdzone, a następnie rozdzielone pomiędzy różnych posiadaczy obligacji.

Citi odmówiło komentarza.

Agencja Reutera przypomniała, że rosyjskie ministerstwo finansów pierwotnie planowało wysłać równowartość zobowiązań w rublach. Agencja ratingowa Fitch podkreślała, że spłata zobowiązań w rublach zostałaby uznana za niewykonaną, a Rosja za niewypłacalną, jeśli nie zostałoby to skorygowane w ciągu 30-dniowego okresu karencji.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości