Jest "wysoce prawdopodobne", że Rosja będzie się domagać od Ukrainy wcześniejszej spłaty 3 mld dolarów długu - podaje Reuters powołując się na doniesienia agencji RIA Novosti. - Ukraina naruszyła warunki uzyskania pożyczki w wysokości 3 mld dolarów od Rosji, ale nie ma jeszcze decyzji, czy w związku z tym Moskwa zażąda od Kijowa wcześniejszej spłaty - oświadczył z kolei w sobotę rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.
Agencja, cytując anonimowe źródła, podaje, że powodem żądań Rosji miałaby być "cała seria" naruszeń warunków pożyczki. - W takich okolicznościach jest wysoce prawdopodobne, że Rosja będzie zmuszona w najbliższej przyszłości domagać się od Ukrainy wcześniejszej spłaty 3 mld dolarów długu - podkreśla źródło agencji.
Agencja Reutera komentuje, że sobotnie doniesienia kolidują z wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina dla niemieckich mediów z listopada 2014 roku. Oświadczył on, że Rosja nie ma zamiaru domagać się wcześniejszego uregulowania długu.
"Decyzja jeszcze nie zapadła"
W ramach szerszej pomocy Moskwy dla poprzednich ukraińskich władz Rosja nabyła ukraińskie euroobligacje w grudniu 2013 roku - jeszcze przed obaleniem i ucieczką poprzedniego prezydenta Wiktora Janukowycza w lutym 2014 roku. Wśród obwarowań był m.in. wymóg, by dług Ukrainy nie przekroczył 60 proc. PKB, a warunek ten najprawdopodobniej został złamany - oceniał w rozmowie z Reuterem we wrześniu 2014 roku rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.
W sobotę Siłuanow podkreślił: - Ukraina zdecydowanie naruszyła warunki udzielenia pożyczki, w szczególności wymóg, by jej dług nie przekraczał 60 proc. PKB - oświadczył minister, którego cytuje agencja Interfax. Zastrzegł, że Rosja "bez wątpienia ma podstawy, by zażądać wcześniejszej spłaty", ale do tej pory taka decyzja nie zapadła.
Kolejna misja
W piątek na Ukrainę przybyła misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), która ma rozpatrzyć wydzielenie kolejnej transzy pomocy finansowej dla Kijowa. W kwietniu ub.r. MFW ogłosił pakiet ratunkowy dla Ukrainy w wys. 17 mld dolarów na okres do 2016 roku. Warunkiem realizacji tego programu pomocowego, który ma zapewnić przywrócenie stabilności makroekonomicznej i wzrostu gospodarczego, jest wprowadzenie przez Kijów reform gospodarczych i administracyjnych. Bez dodatkowych środków Kijów musiałby ostro ciąć wydatki budżetowe bądź wstrzymać obsługę zadłużenia. Od kwietnia, gdy rozpoczął się program ratunkowy, Ukraina otrzymała 8,2 mld dolarów od MFW i innych międzynarodowych pożyczkodawców.
Autor: mn / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock