Rekordowy wzrost liczby ludności w Kanadzie

Autor:
kris/ToL
Źródło:
Reuters
Ottawa w Kanadzie
Ottawa w KanadzieReuters Archive
wideo 2/3
Reuters ArchiveOttawa w Kanadzie

W 2022 roku populacja Kanady po raz pierwszy w historii wzrosła o ponad milion osób, głównie z powodu gwałtownego wzrostu liczby imigrantów i tymczasowych rezydentów - podała Agencja Reutera, powołując się na Statistics Canada.

Całkowita populacja wzrosła o rekordowe 1,05 miliona osób do 39,57 miliona w ciągu dwunastu miesięcy do 1 stycznia 2023 r., a około 96 proc. wzrostu to efekt migracji międzynarodowej - podała agencja statystyczna.

Rekordowy wzrost populacji w Kanadzie

Wzrost pomógł Kanadzie utrzymać pozycję najszybciej rozwijającego się pod względem liczby ludności kraju G7 z tempem wzrostu populacji na poziomie 2,7 proc. - Utrzymanie takiego tempa doprowadziłoby do podwojenia populacji w ciągu około 26 lat - poinformowała agencja.

Kanada jest uzależniona od imigracji, aby napędzać gospodarkę i utrzymywać starzejące się społeczeństwo, a liberalny rząd premiera Justina Trudeau gwałtownie zwiększył imigrację od czasu objęcia władzy w 2015 roku - wyjaśnił Reuters.

Dodał, że Ottawa prowadzi również specjalne programy tymczasowego przyjmowania osób dotkniętych kryzysami, takimi jak wojna w Ukrainie, niestabilność w Afganistanie lub niedawne trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

W 2022 roku Kanada przyjęła 437 180 imigrantów, a liczba niestałych mieszkańców wzrosła o 607 782 osoby. Obie liczby są najwyższymi poziomami w historii i odzwierciedlają "wyższe cele imigracyjne i rekordowy rok pod względem rozpatrywania wniosków imigracyjnych" - przekazał urząd statystyczny Statscan.

Reuters wytłumaczył, że agencja statystyczna liczy zarówno stałych, jak i czasowych mieszkańców, a do tego nowe urodzenia przy obliczaniu liczby ludności.

Od września Kanada odnotowuje wzrost zatrudnienia, przy czym agencja statystyczna podała, że rezydenci w znaczący sposób przyczyniają się do tego wzrostu.

Imigracja odpowiada za prawie 100 procent wzrostu siły roboczej Kanady, a przewiduje się, że do 2036 r. imigranci będą stanowić około 30 procent populacji Kanady, w porównaniu z 20,7 procent w 2011 r. - wskazało kanadyjskie ministerstwo ds. imigracji.

W ramach trzyletniego planu ogłoszonego w listopadzie rząd Trudeau chce nadal zwiększać roczne cele imigracyjne, mając na celu przyznanie stałego pobytu 465 000 osób w 2023 r. i zwiększenie tego celu do 500 000 osób do 2025 r.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości