Najnowszy sondaż. Przeważa czarny scenariusz Brexitu

Ze świata


W sondażu firmy Opinium opublikowanym dziś1 punkt procentowy przewagi mają zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W czwartek Brytyjczycy zagłosują w referendum, czy pozostać w Unii Europejskiej, czy też ją opuścić.

Według tego sondażu za Brexitem jest 45 proc. ankietowanych, a za pozostaniem w UE 44 proc. Poprzedni sondaż Opinium dawał obu obozom po 44 proc. W środę w Wielkiej Brytanii planowana jest jeszcze publikacja kilku sondaży opinii publicznej przed czwartkowym referendum. Oficjalne wyniki referendum będą znane w piątek rano.

O referendum

Jak wynika z informacji centralnej komisji wyborczej, rekordowa liczba wyborców zapisała się na listy wyborcze przed czwartkowym referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z 382 okręgów wyborczych Wielkiej Brytanii i Gibraltaru centralna komisja ogłosiła, że do udziału w referendum zarejestrowało się 46 499 537 osób - o ok. 150 tys. więcej niż było w przypadku wyborów parlamentarnych w 2015 roku, wygranych przez Partię Konserwatywną premiera Davida Camerona. Ewentualne niewielkie zmiany na listach wyborców mogą być wprowadzane nawet w dniu referendum. Ostateczny termin rejestrowania się na listach był wyznaczony na 7 czerwca, ale wydłużono go o 48 godzin na skutek awarii informatycznej, która uniemożliwiła wielu wyborcom wpisanie się na listy. Referendum, w którym Brytyjczycy zadecydują o przyszłości swego kraju w Unii Europejskiej, odbędzie się w czwartek, 23 czerwca.

Zobacz materiał "Faktów" TVN o referendum w Wielkiej Brytanii (21.06.2016):

Autor: mb//ms / Źródło: PAP