Ze świata

Banki zamieniły się w zwykłe składy banknotów. Inflacja szaleje

Ze świata

ShutterstockInflacja nie oszczędza Wenezuelczyków

Stopa inflacji, czyli procentowa zmiana ogólnego poziomu cen, od kwietnia 2017 roku do kwietnia tego roku wyniosła w Wenezueli 13 779 procent - wynika z raportu parlamentarnej komisji finansów opublikowanego w poniedziałek. W pierwszym kwartale ceny wzrosły o 897,2 procent.

W kwietniu poziom cen, wyznaczany przez średnią ważoną cen towarów i usług w gospodarce, podniósł się o 80,1 procent - twierdzą autorzy raportu opublikowanego przez wenezuelski parlament, w którym dominują siły opozycji. - Jesteśmy krajem o najwyższym wskaźniku inflacji na świecie - powiedział podczas konferencji prasowej w Caracas przewodniczący komisji finansów parlamentu Rafael Guzman. W jego ocenie tylko nowa polityka podatkowa i dyscyplina w sferze finansów publicznych mogłaby uratować kraj przed gospodarczym upadkiem.

Kryzys gospodarczy

Wenezuela od kilku lat pogrążona jest w kryzysie gospodarczym i społecznym, zmaga się z recesją i wielocyfrową inflacją oraz niedoborami żywności i leków. Opozycja oskarża prezydenta Maduro o doprowadzenie bogatego w surowce kraju do ruiny gospodarczej. Problemom ekonomicznym towarzyszy głęboki kryzys polityczny. W połowie sierpnia ubiegłego roku Zgromadzenie Konstytucyjne, w którego skład weszli jedynie zwolennicy partii rządzącej, czyli Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV), podjęło jednomyślną decyzję o przejęciu prerogatyw parlamentu, który od 2015 roku jest zdominowany przez wenezuelską opozycję. Prace parlamentu są kontynuowane, opublikowany w poniedziałek raport to owoc analiz komisji finansów. W trwających od kwietnia w Wenezueli akcjach protestacyjnych przeciwko próbom narzucenia społeczeństwu autorytarnych rządów PSUV i Maduro zginęło ponad 125 osób. Za 1 dolara USA według oficjalnego kursu wymiany trzeba płacić 69 000 boliwarów, ale na czarnym rynku kurs jest jeszcze wyższy i dolar kosztuje aż 800 000 boliwarów. Hiperinflacja zamieniły wenezuelskie banki w składy banknotów - pisze w komentarzu Reuters. Według wcześniejszych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego stopa inflacji ma wynieść pod koniec 2018 roku - 13 800 procent.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości