Przegląd prasy: Minimalny czas wypoczynku. Firmy wprowadzają nowe regulacje pracy

Ze świata

ShutterstockBrak dostatecznie długiego snu pracowników w Japonii przynosi temu krajowi wielkie straty gospodarcze

Brak dostatecznie długiego snu pracowników w Japonii przynosi temu krajowi wielkie straty gospodarcze, wynika z badania przeprowadzonego przez RAND Europe. Jego rezultaty prezentuje piątkowy "Puls Biznesu".

Blisko połowa z zatrudnionych w pełnym wymiarze Japończyków skarży się z powodu niewyspania spowodowanego głównie przez nadmierny czas pracy. Przyczyną tego stanu rzeczy jest panująca tam kultura.

- W pracy panuje taka atmosfera, że musisz pracować przez wiele godzin i nie możesz wyjść o normalnej porze, a to skutkuje brakiem snu i niezdolnością utrzymania wydajności przez pracowników - twierdzi Junko Sakuyama, ekonomistka Dai-Ichi Life Research Institute w Tokio. Niektóre japońskie firmy podjęły działania w tej sprawie i wprowadziły "minimalny czas wypoczynku" dla pracowników, po którym mogą wrócić do pracy. W Sumitomo Mitsui Trust Bank wynosi on 9 godzin. Spółka Unicharm wymaga, aby między pracą jej ludzie mieli minimum 8 godzin wolnego i nie pozwala im zostawać w pracy po 22:00. Niedobór snu ma daleko idące skutki gospodarcze.

Rząd Japonii przeznaczył 400 mln JPY (3,5 mln dolarów) z budżetu na program zachęt do wprowadzania przez małe i średnie firmy minimalnego czasu wypoczynku dla pracowników.

Badanie RAND Europe

Badanie RAND Europe, którym objęto pięć krajów wskazało, że brak snu pracowników kosztuje Japonię więcej niż inne państwa z G7. Eksperci oszacowali, że traci ona z tego powodu równowartość nawet 138 mld dolarów rocznie, czyli ok. 2,9 proc. PKB. Wskazali, że jedynie zwiększenie snu pracowników w godzinach nocnych z mniej niż 6 godzin do od 6 do 7 godzin zwiększyłoby PKB Japonii o równowartość 75,7 mld dolarów.

Blisko połowa japońskich małżeństw nie uprawia seksu. Zobacz materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS (15.02.2017):

Blisko połowa japońskich małżeństw nie uprawia seksu

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock