Miliardowe pożyczki za ropę? "Wenezuelę i Chiny łączy wielki sojusz"

Ze świata

Wszystko, co musisz wiedzieć o kryzysie w WenezueliTVN24 BiS
wideo 2/2

Prezydent pogrążonej w kryzysie Wenezueli zabiega o finansowe wsparcie w Chinach. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Pekinie ogłosiło, że ‘’instytucje rządowe i firmy z obu krajów podpisały liczne umowy’’, nie podało jednak żądnych szczegółów.

Nicolas Maduro przyjechał do Pekinu w czwartek, dziś – jak wynika z komunikatu chińskiego MSZ spotkał się z szefem dyplomacji Wangiem Yi, a także przewodniczącym Państwowej Komisji Rozwoju i Reform, która steruje chińską gospodarką. Ma jeszcze rozmawiać z prezydentem ChRL Xi Jinpingiem. Sam Maduro przed wylotem do Chin mówił: "Udaję się do Chin z wielkimi oczekiwaniami, a za kilka dni wrócimy z dużymi osiągnięciami".

W czwartek minister gospodarki i finansów Wenezueli Simon Zerpa powiedział agencji Bloomberga, że Chiny zgodziły się udzielić jego krajowi pożyczki w wysokości 5 mld dolarów, która będzie mogła zostać spłacona w ropie naftowej. Zapowiadał również podpisanie strategicznego porozumienia dotyczącego wydobycia złota. "Wenezuelę i Chiny łączy wielki sojusz" - ocenił.

Inflacja może wynieść nawet milion procent

Bogata w złoża ropy naftowej Wenezuela jest na krawędzi całkowitej zapaści finansowej. Hiperinflacja wywołała już poważny kryzys humanitarny i zmusiła w ostatnim miesiącach tysiące Wenezuelczyków do ucieczki z kraju. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) inflacja w Wenezueli może na koniec roku wynieść nawet milion procent.

Według danych Reutera Chiny przekazały Wenezueli w ostatniej dekadzie ponad 50 mld dolarów w formie pożyczek za ropę. Pomogło to Pekinowi zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne, a jednocześnie wzmocnić antyamerykańskiego sojusznika w Ameryce Południowej – pisze brytyjska agencja. Przypływ funduszy został jednak wstrzymany trzy lata temu, gdy władze w Caracas poprosiły o zmianę warunków płatności w związku ze spadkiem cen ropy i zmniejszeniem wydobycia, które wpędziły gospodarkę Wenezueli w hiperinflację.

W lipcu wenezuelskie ministerstwo finansów oświadczyło, że kraj otrzyma od Chińskiego Banku Rozwoju 250 mln dolarów na zwiększenie wydobycia ropy, ale żadnych dodatkowych szczegółów nie podano. Wcześniej Wenezuela przyjęła od Chin propozycję pożyczki w wysokości 5 mld dolarów dla sektora naftowego, ale jak dotąd nie przekazano całej tej sumy – poinformował Reuters.

Chiński dziennik krytykuje zachodnie media

Państwowy chiński dziennik "Global Times" skrytykował w piątek opinie, według których rząd Maduro upadłby, gdyby nie wsparcie ze strony Pekinu. "Należy zwrócić uwagę, że rząd cieszy się poparciem niemałej liczby osób, a jego fundament polityczny nie jest tak delikatny, jak opisują go zachodnie media" - oceniła chińska gazeta.

Prezydent Maduro ma przebywać w Chinach do niedzieli.

Autor: MS//sta / Źródło: PAP