Prawie 40 tys. funtów za nagranie znalezione na strychu

Ze świata

Wielka płyta powraca?TVN24 BiS
wideo 2/3

Pierwsze znane nagranie studyjne Davida Bowiego - sprzedane. Za 39 360 funtów czyli ok. 188 tys. złotych. Wyjątkowa taśma pochodzi z 1963 roku, kiedy 16-letni wówczas artysta nagrał demo z zespołem The Konrads.

Taśma z piosenką ‘’I Never Dreamed’’ poszła pod młotek na Omega Auctions, w Newton-le-Willows, w północno-zachodniej Anglii i zamiast spodziewanych 10 tys. funtów osiągnęła niemal czterokrotnie wyższa cenę. Materiały promocyjne przegotowane także przez Bowiego razem ze zdjęciami i dokumentami zespołu, sprzedano za nieco ponad 17 tys. funtów, a wczesny plakat The Konrads za ponad 6,5 tys. funtów.

To była gratka dla fanów i historyków muzyki

Nagranie Bowiego trafiło na aukcję za sprawą perkusisty grupy. David Hadfield znalazł je na strychu własnego domu i twierdzi, że nie istnieją inne materiały artysty z tamtego okresu. Według jego relacji zespół poprosił nieznanego wówczas muzyka o nagranie głównych wokali w utworach dla wytwórni Decca. Hadfield przekonuje jednak, że choć Bowie się zgodził, nie miał wtedy ochoty zostać piosenkarzem, marzył o zostaniu światowej klasy saksofonistą. Wkrótce po nagraniu opuścił zespół, a sześć lat później zaistniał na scenie jako artysta solowy. Zadebiutował albumem ''Space Oddity’’, który nagrał zainspirowany filmem Stanleya Kubricka ''2001: Odyseja kosmiczna’’.

Bowie zdobył popularność jako jeden z najbardziej oryginalnych wokalistów w świecie rockowym. Przez ponad pół wieku eksperymentował z muzyką soul, disco, jazz i ambient. Zmarł w 2016 roku, dwa dni po tym, jak w swoje 69. urodziny wydał ostatni album – "Blackstar".

Na aukcji w Newton-le-Willows sprzedano pamiątki nie tylko związane z tym artystą. Pod młotek poszedł album zespołu Led Zeppelin z podpisami członków zespołu - osiągnął cenę 14 tys. funtów - oraz odręczne teksty Jimiego Hendrixa z ok. 1970 roku sprzedane za niemal 11 tys. funtów.

Autor: MS / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Omega Auctions