Tytoniowi giganci rozmawiają o wielkiej fuzji

[object Object]
Ekspert o odrabianiu przerw na papierosaTVN24 BiS
wideo 2/2

Ponad dziesięć lat po rozstaniu tytoniowi giganci Philip Morris International i Altria rozmawiają o ponownym zjednoczeniu - donosi BBC.

Zarówno jedna, jak i druga firma sprzedaje papierosy marki Marlboro. Philip Morris zajmuje się handlem poza granicami USA, a Altria prowadzi działalność w Stanach Zjednoczonych. Firmy rozstały się w 2008 roku. Biorąc pod uwagę to, że Philip Morris jest obecnie wart 120 miliardów dolarów, a Altria 88 miliardów dolarów, połączenie firm stworzyłoby wycenianą na 200 miliardów tytoniową potęgę.

Wyzwania

Jak pisze CNN, zarówno Altria, jak i Philip Morris próbują pobudzić sprzedaż w czasie, gdy coraz więcej osób rzuca palenie. Przedstawiciele Philip Morris wielokrotnie powtarzali, że mają nadzieję, że firma w pewnym momencie przestanie handlować tradycyjnymi papierosami. Zamiast tego chce skupić swoją działalność na urządzeniach IQOS, czyli e-papierosach podgrzewających tytoń. Do zmieniających się preferencji konsumentów próbuje się przystosować też Altria. Firma zawarła już umowę na sprzedaż urządzeń IQOS w Stanach Zjednocznych. W ubiegłym roku Altria kupiła prawie 35 proc. udziałów w firmie Juul, która jest liderem rynku e-papierosów. Według analityka banku Wells Fargo, Bonnie’go Herzoga, producent mógłby być idealnym partnerem w międzynarodowej ekspansji handlowej Philip Morris. - Od dawna wierzymy, że połączenie obu firm będzie miało sens, szczególnie teraz, biorąc pod uwagę udział Altrii w Juul i IQOS - powiedział.

Autor: mp / Źródło: BBC, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości