Tania ropa utopi nigeryjską gospodarkę? Abudża tnie prognozę cen ropy

Ze świata

ShutetrstockNigeria obniża cenę ropy w prognozie budżetowej

Nigeria obniżyła ceny ropy zawarte w budżecie. To już drugi raz w ciągu niespełna miesiąca. Kraj - największy producent ropy w Afryce - sygnalizuje w ten sposób możliwe mniejsze przychody - pisze "Bloomberg".

Serwis dodaje, że średniookresowy plan budżetu na lata 2015-2017 będzie oparty na cenie ropy 65 dolarów za baryłkę - poinformował rzecznik ministerstwa finansów Nigerii Paul Nwabuikwu. Już w połowie listopada minister finansów Ngozi Okonjo-Iweala zaproponował niższą niż zakładana wówczas w budżecie benchmarkowa cena. Wyniosła ona 73 dolary za baryłkę w 2015 roku.

Ostro w dół

Światowe ceny ropy spadły od czerwca o ponad jedną trzecią. To spowodowało kłopoty nigeryjskiego rynku, kurczenie się rezerw walutowych kraju skłoniło rząd do dewaluacji krajowej waluty (pierwszy raz od trzech lat). Eksport ropy to ok. 70 proc. dochodów Nigerii, a spadek tego poziomu zmusi rząd do cięcia wydatków. Zmieniony plan budżetowy został przedłożony do zatwierdzenia Zgromadzeniu Narodowemu. - To jest dobry plan. Oznacza, że jest pewna elastyczność fiskalna kraju - podkreślił Razia Khan, szef afrykańskiego ośrodka badań ekonomicznych w Standard Chartered Plc. Szef Centralnego Banku Nigerii Godwin Emefiele powiedział w ubiegłym tygodniu, że wcześniejsze korekty cen ropy w budżecie do 73 dolarów za baryłkę mogły być "zbyt optymistyczne". Bloomberg podkreśla, że Nigeria jest wśród krajów takich jak Rosja, Wenezuela czy Irak, których budżety i waluty znalazły się pod presją spadających cen ropy. W zeszłym tygodniu kartel OPEC zdecydował o pozostawieniu produkcji ropy na dotychczasowym poziomie. Ceny tego surowca nadal spadają. Gorsza kondycja nigeryskiej gospodarki może oznaczać kłopoty dla polskich firm. Do inwestowania w Afryce zachęcał je jesienią 2013 roku premier Donald Tusk, który odwiedził RPA. Rząd uruchomił też specjalny program "Go Africa", zachęcający przedsiębiorców do inwestowania na tym kontynencie. Interesy w tym kraju prowadzą m.in. Grupa Azoty i Jan Kulczyk.

Autor: mn//km / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutetrstock