Ze świata

Alarmujące dane. Dzieci spędzają przed monitorami połowę dnia

Ze świata


W ciągu ostatnich 20-stu lat dramatycznie wzrósł czas jaki dzieci spedzają przed ekranem telewizora, monitora i innych urządzeń elektronicznych. Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Childwise, dzieci w wieku od 5 do 16 lat spędzają średnio 6,5 godziny dziennie przed ekranem. Podczas gdy w 1995 roku było to zaledwie około trzech godzin.

Jak informują przedstawiciele firmy badawczej, przez czas spędzony przed ekranem rozumie się oglądanie telewizji, granie na konsoli do gier, korzystanie z telefonu, komputera lub tabletu.

Cykliczne badanie

Raport Connected Kids, opracowany przez badaczy rynku z firmy Childwise, zbiera dane począwszy od 1995 roku. Pozwala to na stworzenie kompleksowego obrazu nawyków multimedialnych wśród dzieci.

Badanie przeprowadzane jest na próbie około 2000 dzieci w wieku od 5 do 16 lat, informuje BBC.

Zdecydowanie najdłużej przed ekranem spędzają czas nastoletni chłopcy, bowiem jest to średnio aż osiem godzin dziennie.

Jak wskazują badania, najmniej, bo średnio 3,5 godziny spędzają czas w taki sposób 8-letnie dziewczęta.

Dzieci obecnie mają możliwość używania więcej niż jednego urządzenia w tym samym czasie, na przykład, oglądając telewizję mogą korzystać z internetu na tablecie lub telefonie komórkowym. To z całą pewnością przyczynia się do zmiany wyników na przestrzeni ostatnich lat. - Główną różnica, która jest widoczna od 1990 jest to, że w przeszłości telewizja i czasopisma były głównymi mediami, a teraz dzieci mają do wyboru różne urządzenia od tabletów, przez telefony komórkowe po konsole do gier i dlatego spędzają więcej czasu przed ekranem - powiedział .

Zmiana trendów

Jak wynika z raportu, znacząco zmieniły się nawyki dotyczące oglądania telewizji przez dzieci. Obecnie w większości programy oglądane są za pośrednictwem YouTube bądź innych podobnych usług na żądanie. Nie zaś tradycyjnego telewizora.

Co przyniesie przyszłość?

Badanie analizuje również, jak życie dzieci zrewolucjonizował internet.

- Internet jest kluczową częścią ich życia. Dzięki niemu są teraz w stanie uzyskać dostęp do wielu treści - powiedział Nevard. Internet dał dzieciom więcej swobody w odkrywaniu i pogłębianiu własnych zainteresowań oraz pasji, a nie przywiązanie do treści oferowanych w ramówce telewizji lub czasopism, informuje BBC.

Jak dodał Nevard, "dzieci nie pamiętają czasów przed funkcjonowaniem internetu".

Childwise opublikował także ranking najpopularniejszych stron internetowych wśród młodzieży. Liderem pozostaje Facebook. W pierwszej trójce od 2007 roku utrzymuje się także YouTube. Jedną z niewielu witryn internetowych, pozostających w zestawieniu od blisko 10 lat jest wyszukiwarka Google.

Tendencje wzrostową notują także aplikacje, takie jak Snapchat oraz WhatsApp. Zdaniem ekspertów, pokazuje to zmianę jaką obserwujemy w sposobie komunikowania wśród obecnego pokolenia. Childwise próbuje także przedstawić swoje prognozy dla kierunku rozwoju w najbliższych dziesięcioleciach. Zdaniem badaczy, dorastające dzieci bez internetu nie będą w stanie zrozumieć świata. - Posiadanie urządzeń, które nie będą mogły być sterowane za pomocą smartfona lub jakiegoś innego systemu online, będą postrzegane jako przestarzałe - informuje BBC, powołując się na raport firmy Childwise.

Autor: mb / Źródło: BBC