Komisja Europejska opublikowała najnowszy raport dotyczący unijnego systemu wczesnego informowania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych. Po raz pierwszy najwięcej ostrzeżeń dotyczyło kategorii "pojazdy silnikowe". Kolejne miejsca zajęły "zabawki” oraz "urządzenia i sprzęt elektryczny".
KE opublikowała roczne sprawozdanie w sprawie Safety Gate, unijnego systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych. Sprawozdanie to obejmuje ostrzeżenia zgłoszone w 2021 roku oraz związane z nimi działania podjęte przez organy krajowe.
Niebezpieczne produkty niespożywcze - raport KE
Po raz pierwszy w rocznym sprawozdaniu na szczycie listy zgłoszonych produktów znalazły się samochody, a na drugim miejscu plasowały się zabawki. Na trzeciej pozycji znalazły się "urządzenia i sprzęt elektryczny". Znaczną część zgłoszonych produktów w kontekście pandemii COVID-19 stanowiły nadal środki ochrony indywidualnej, takie jak maski.
Jeżeli chodzi o pojazdy silnikowe, podjęte działania dotyczyły głównie przypadków wycofania z rynku po wykryciu problemów technicznych, podczas gdy w przypadku zabawek skoncentrowano się na obecności niebezpiecznych chemikaliów, a także baterii guzikowych.
W raporcie dotyczącym 2020 roku na pierwszym miejscu na liście niebezpiecznych produktów znalazły się zabawki przed pojazdami silnikowymi.
Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości i konsumentów, powiedział, że ważne jest, aby system Safety Gate był dostosowany do nowego środowiska konsumenckiego. "W ten sposób możemy zagwarantować, że pozostanie on skutecznym narzędziem jednolitego rynku, chroniącym konsumentów w każdych okolicznościach. System ten odegrał istotną rolę w zapewnieniu, by sprzęt wykorzystywany w walce z pandemią spełniał najwyższe standardy" - zaznaczył.
Produkty związane z COVID-19
W związku z trwającą pandemią, działania w zakresie nadzoru obejmowały szereg produktów związanych z COVID-19. Wiele ostrzeżeń dotyczyło środków ochrony indywidualnej, a w szczególności masek.
Pięcioma najczęściej zgłaszanymi zagrożeniami były: uszkodzenie ciała, chemikalia, pożar, udławienie i porażenie prądem.
System Safety Gate
Ze sprawozdania wynika, że w 2021 roku wzrosło wykorzystanie sieci systemu wczesnego ostrzegania w 30 państwach uczestniczących: UE-27 oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia.
KE uruchomiła w poniedziałek nowe narzędzie nadzoru elektronicznego zwane "robotem internetowym". Będzie wspierać organy krajowe w wykrywaniu ofert internetowych związanych z niebezpiecznymi produktami oznaczonymi w systemie Safety Gate. Pozwoli ono zidentyfikować i automatycznie sporządzić wykaz wszystkich takich ofert, umożliwiając organom ustalenie dostawcy i nakazanie skutecznego wycofania tych ofert.
Od 2003 roku system Safety Gate umożliwia państwom UE/EOG, Zjednoczonemu Królestwu (Irlandii Północnej) i Komisji Europejskiej szybką wymianę informacji na temat niebezpiecznych produktów nieżywnościowych stanowiących zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów. Dzięki temu możliwe jest wycofanie produktów z rynku.
Umowę o współpracy z państwami członkowskimi w celu usuwania niebezpiecznych produktów ze swoich stron internetowych podpisało dotychczas jedenaście internetowych platform handlowych: bol.com, eMAG, Wish.com, AliExpress, Amazon, eBay, Rakuten France, Allegro, Cdiscount, Etsy i Joom. Dostępne jest również najnowsze sprawozdanie z postępu prac dotyczące Product Safety Pledge.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock