Największy diament oszlifowany w Rosji trafi pod młotek

Autor:
ToL
Źródło:
PAP

Największy diament, jaki kiedykolwiek został oszlifowany w Rosji, kamień o masie 100,94 karata nazwany Alrosa Spectacle, zostanie 12 maja sprzedany na aukcji w Genewie - poinformowała agencja Reutera.

Diament rzadko występującego w przyrodzie typu IIa o najwyższym w skali kolorze D, czyli całkowicie bezbarwny, może osiągnąć cenę od 12 do 18 milionów franków szwajcarskich (od 13,2 do 19,8 mln dolarów).

Jak poinformował dom aukcyjny Christie's, diament został wycięty z kamienia o masie ponad 200 karatów. Cały proces od przygotowania do oszlifowania zajął rok i osiem miesięcy.

Diament został wydobyty w Jakucji w 2016 r. przez koncern Alrosa, największego w Rosji producenta surowych diamentów wysokiej jakości. Był szlifowany w Moskwie. 

Kolejna taka aukcja

W październiku ub. roku również na aukcji w Genewie sprzedano wyjątkowo rzadki, fioletowo-różowy diament, który wydobyto w Rosji. Wylicytowana cena to 24,4 miliona franków szwajcarskich (około 26,6 miliona dolarów).

Diament wycięto z największego różowego kryształu, jaki kiedykolwiek znaleziono w Rosji. Został on wydobyty przez rosyjską grupę Alrosa w 2017 r. w Jakucji.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Christie's

Pozostałe wiadomości