Oto największe lotniska na świecie. Najnowszy raport

Ze świata

Ekspert o liczbie pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczychTVN24 BiS
wideo 2/4

8,8 miliarda - tyle pasażerów obsłużono na światowych lotniskach w 2018 roku. To przełożyło się na 99,9 miliona operacji lotniczych - wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI).

"W 2008 roku było 16 lotnisk obsługujących ponad 40 milionów pasażerów rocznie, a obecnie jest ich liczba wzrosła do 54" - powiedziała, cytowana w raporcie, Angela Gittens, dyrektor generalna ACI World.

"Łącznie lotniska te osiągnęły roczny wzrost ruchu pasażerskiego o 5,1 procent w 2018 roku. Co znaczące, duża część z nich znajduje się na dojrzałych rynkach o ograniczonej przepustowości w Ameryce Północnej i Europie" - dodała.

Wzrost pasażerów

Większość najszybciej rozwijających się portów lotniczych na świecie znajduje się na rynkach wschodzących, w regionie Azji i Pacyfiku.

Najszybciej rozwijającym się lotniskiem - wśród portów, które obsłużyły przynajmniej 15 milionów pasażerów - jest port lotniczy Bengaluru w Indiach. W 2018 roku obsłużono tam 32,3 miliona pasażerów, co stanowiło wzrost o 29,1 procent rok do roku.

W pierwszej trójce znalazły się jeszcze: Antalya Airport w Turcji - blisko 32 miliony pasażerów (wzrost o 22,1 procent) i port lotniczy Hajdarabad w Indiach - prawie 21 milionów pasażerów (wzrost o 21,9 procent).

"Przejście Indii w kierunku bardziej zliberalizowanego rynku lotniczego i umacniające się fundamenty gospodarcze tego kraju pomogły stać się mu jednym z najszybciej rozwijających się rynków, a ruch w tym kraju gwałtownie rośnie w stosunkowo krótkim czasie" - wskazała Gittens.

Największe lotniska

Największym lotniskiem pod względem liczby pasażerów ogółem (loty krajowe i międzynarodowe) pozostaje port lotniczy Atlanta Hartsfield-Jackson. W 2018 roku port obsłużył ponad 107 milionów pasażerów.

Na drugim miejscu pozostało lotnisko w Pekinie, z którego w ubiegłym roku skorzystało blisko 101 milionów pasażerów. Na najniższym stopniu podium znalazło się lotnisko w Dubaju. Port obsłużył 89 milionów pasażerów.

W Europie najbardziej oblegane było londyńskie Heathrow, które obsłużyło w ubiegłym roku 80,1 mln pasażerów. Pierwszą dziesiątkę zamknął zaś port lotniczy Charlesa de Gaulle'a w Paryżu - 72,2 miliona pasażerów.

Najwięcej operacji lotniczych wykonano z kolei na lotnisku w Chicago. W ubiegłym roku zanotowano tam łącznie ponad 903 tysiące startów i lądowań.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock