Przez kilka ostatnich dekad wzrost gospodarczy Chin nie miał sobie równych na świecie. Ale chińska gospodarka nie jest jedyną, która zanotowała ogromne tempo wzrostu. "Business Insider" opublikował ranking 13 krajów o najwyższej przewidywalnej rocznej stopie wzrostu przez najbliższe kilka lat. O rozwoju w takim tempie kraje rozwinięte dziś mogą tylko marzyć. Podstawą do sporządzenia rankingu były prognozy Banku Światowego.
Serwis robi jednak ważne zastrzeżenie: należy pamiętać, że najszybciej rozwijające gospodarki zazwyczaj nie należą do grona tych największych i najbardziej rozwiniętych. Cierpią one z powodu nierówności dochodowych i niskiego poziomu PKB na głowę mieszkańca. 1. Etiopia Gospodarka Etiopii jest w przeważającej części oparta na rolnictwie. Jednak rząd zamierza zrobić krok w kierunku rozwoju przemysłu, budowy fabryk, rozwoju rynku tekstyliów i energetyki. Choć w najbliższych trzech latach gospodarka tego kraju ma się rozwijać w tempie blisko 10 proc. (9,7 proc.) rocznie, to - jak czytamy - dochód na głowę mieszkańca jest tam najniższy na świecie.
2. Turkmenistan Mocno dotknięta korupcją gospodarka tego kraju opiera się na dwóch głównych branżach: bawełnie i gazie. Była republika radziecka, która posiada czwarte co do wielkości na świecie rezerwy błękitnego paliwa, zaczęła niedawno wysyłać swój surowiec do Chin. Być może zacznie też eksport do Europy. Jednak według raportu "perspektywy są w najbliższej przyszłości zniechęcające". Głównie za sprawą korupcji, złego systemu edukacji, marnowaniu dochodów ze sprzedaży surowców i niechęci do podejmowania reform rynkowych - czytamy. W najbliższych latach gospodarka ma rosnąć tam o 9 proc. rocznie.
3. Demokratyczna Republika Konga Prognozowany roczny wzrost to 8,62 proc. w najbliższych latach. Kraj ma ogromny zasób naturalnych bogactw, ale nie był w stanie ich efektywnie wykorzystać z powodu korupcji - czytamy. Jego gospodarka powoli wychodzi z kłopotów lat 90. 4. Myanmar/Birma To jeden z najbiedniejszych krajów Azji Południowej. Rozpoczął on reformę gospodarczą w 2011 roku. Birma jest bogata w zasoby naturalne, co sprzyja przyciąganiu inwestycji zagranicznych. Pomimo tego standard życia większości populacji nie poprawia się znacznie. Tempo wzrostu w najbliższych latach to 8,3 proc. 5. Uzbekistan Uzbekistan powoli przechodzi od sowieckiego modelu gospodarki w kierunku rynkowej. Jest piątym co do wielkości na świecie eksporterem bawełny. Posiada też złoża gazu ziemnego i złota. "Warto zauważyć, że kraj podejmuje działania w kierunku wprowadzenia zakazu pracy dzieci" - czytamy. Roczny wzrost ma osiągnąć poziom 7,87 proc. 6. Wybrzeże Kości Słoniowej Blisko dwie trzecie populacji tego kraju pracuje w przemyśle związanym z rolnictwem. WKS jest największym na świecie producentem i eksporterem ziarna kakaowego. Jest też ważnym graczem na rynku kawy i oleju palmowego. 7. Papua Nowa Gwinea 85 proc. ludności tego kraju pracuje w rolnictwie oraz w sektorze zasobów naturalnych. Rząd boryka się jednak z wieloma problemami, Chodzi zwłaszcza o bezpieczeństwo inwestorów, niskie zaufanie społeczeństwa do władz, ślamazarną prywatyzację przedsiębiorstw państwowych. Roczne tempo wzrostu ma wynieść 7,6 proc. 8. Indie Premier Indii Narendra Modi otrzymuje wysokie noty od analityków, pomimo opóźnień w reformach. Głównych źródłem wzrostu gospodarki jest tu sektor usług - to dwie trzecie produkcji. Rozwój kraju hamują jednak korupcja, ubóstwo i dyskryminacja kobiet. Roczne tempo wzrostu ma wynieść 7,57 proc.
9. Bhutan To mała i stosunkowo słabo rozwinięta gospodarka. Opiera się na energetyce wodnej, rolnictwie i leśnictwie. Dużą ilość energii eksportuje do Indii. Wzrost w najbliższych latach ma wynieść 7,55 proc. rocznie. 10. Mozambik Kraj przyciąga duże inwestycje w zasoby naturalne. Oznacza to, że wzrost powinien być w najbliższym czasie kontynuowany. Niektórzy analitycy uważają, że Mozambik jest w stanie w najbliższych latach generować dochody z gazu ziemnego i węgla. Zdecydowana większość obywateli pracuje jednak w rolnictwie. Roczne tempo wzrostu to 7,3 proc. 11. Tanzania Kraj notuje wysokie tempo wzrostu głównie za sprawą produkcji złota i turystyki. Gospodarka przestawia się też w kierunku telekomunikacji, bankowości i energetyki. Roczny prognozowany wzrost to 7,15 proc.
12. Rwanda 90 proc. ludności pracuje w rolnictwie i przy wydobyciu minerałów. Reszta w turystyce i produkcji kawy. Blisko połowa populacji żyje jednak na bardzo niskim poziomie - poniżej światowej granicy ubóstwa. Roczny wzrost to 7,12 proc.
13. Chiny Motorem napędowym Chin pozostają rosnące produkcja przemysłowa i eksport. Wielu wierzy, że w następnej dekadzie Państwo Środka trwale wyprzedzi USA. Kraj ten - czytamy - konsekwentnie zmierza do gospodarki opartej na konsumpcji. Jednak nadal przychody w przeliczeniu na głowę mieszkańca są poniżej średniej światowej. Prognozy mówią, że gospodarka Chin będzie się rozwijać w następnych trzech latach w tempie ok. 7 proc. rocznie.
Autor: mn//km / Źródło: Business Insider
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu