Najdroższe ulice handlowe świata. Zmiana na szczycie listy

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Nowy Jork
Nowy JorkReuters
wideo 2/3
ReutersNowy Jork

Nowojorska Piąta Aleja (5th Avenue) to najdroższa ulica handlowa na świecie - wynika z raportu firmy Cushman & Wakefield, która analizuje czynsze w nieruchomościach komercyjnych. Poprzednia liderka - Tsim Sha Tsui w Hongkongu - spadła na drugie miejsce.

Piąta Aleja (5th Avenue) to główna ulica centrum nowojorskiego Manhattanu. Według raportu Cushman & Wakefield najwyższe czynsze płaci się na odcinku między 49 a 60 ulicą. Tam ceny najmu zaczynają się od 2 tys. dol. za stopę kwadratową (stopa ma 30,48 cm).

Okazuje się, że w całych Stanach Zjednoczonych czynsze osiągnęły w tym roku rekordowy poziom, a sprzedawcy detaliczni płacą średnio o 25 proc. więcej za najem niż przed pandemią COVID-19.

Najdroższe ulice handlowe świata

Inaczej jest w Hongkongu. W raporcie podkreślono, że dzielnica Tsim Sha Tsui spadła w rankingu na drugie miejsce, ponieważ w całym mieście odnotowano spadek czynszów dla sprzedawców - aż o 41 proc. - w stosunku do poziomu sprzed pandemii.

Luksusowe sklepy ucierpiały w dużej mierze z powodu ograniczeń w podróży do tego regionu (Hongkong ma status Specjalnego Regionu Administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej), które zniechęciły kupujących z zagranicy. Podczas gdy chiński rząd złagodził rygory kwarantanny hotelowej, zagraniczni podróżni nadal muszą poddawać się wielu testom na koronawirusa.

W Europie też doszło do małego przetasowania. Londyńska Bond Street, która przed pandemią zajmowała trzecie miejsce w rankingu najdroższych ulic handlowych świata, spadła na czwartą pozycję. Podium zamyka Monte Napoleone w Mediolanie, a pierwszą piątkę uzupełniają paryskie Pola Elizejskie.

Najdroższe ulice handlowe świata - 2022cushmanwakefield.com

Według Cushman & Wakefield branża sprzedaży towarów luksusowych pomyślnie przeszła przez pandemię COVID-19, czyli jeden z największych kryzysów w ciągu ostatnich lat, w trakcie którego wieszczono, że właśnie ten rynek ucierpi najbardziej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości