Pomoc dla Grecji coraz bliżej. Kolejne "tak" z Brukseli

Ze świata

TVN24 BiSPomoc dla Grecji coraz bliżej. Kolejne "tak" z Brukseli

Ministrowie finansów państw strefy euro zgodzili się w piątek wieczorem na uruchomienie trzeciego programu pomocowego dla Grecji. Informacje tę potwierdziła Komisja Europejska. Wcześniej w rozmowie z Reutersem poinformował o tym belgijski minister finansów Johan van Overtveldt.

Wypłata pierwszej raty wsparcia dla Aten będzie możliwa, gdy program zaakceptują parlamenty niektórych państw strefy euro, w tym niemiecki Bundestag. Ma to nastąpić na początku przyszłego tygodnia.

Nowe pożyczki w wysokości do 86 mld EUR zostaną udostępnione Grecji w ciągu najbliższych trzech lat przez Europejski Mechanizm Stabilności.

"Opłaciła się intensywna praca"

O porozumieniu poinformował również w piątek wieczorem szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem po zakończeniu nadzwyczajnego spotkania ministrów w Brukseli. Dodał, że do 19 sierpnia powinny zakończyć się procedury ratyfikacji w krajach strefy euro, co pozwoli na wypłatę pierwszej raty pomocy dla Aten. - Intensywna praca ostatnim tygodniu opłaciła się - powiedział Dijsselbloem na konferencji prasowej. - Teraz mamy porozumienie na szczeblu politycznym. Były pewne różnice, ale udało się je wyjaśnić - ocenił. Według Dijsselbloema ministrowie uznali, że memorandum wynegocjowane przez Grecję oraz trzy instytucje: Komisję Europejską, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny "jest zgodne w celami określonymi przez szczyt strefy euro" w lipcu.

- Jeśli zostanie wdrożone, to pozwoli greckiej gospodarce na powrót do trwałego wzrostu - ocenił Dijsselbloem.

Tylko kilka dni

W piątek, po całonocnej sesji, parlament Grecji zaaprobował pakiet pomocy. Było to możliwe dzięki głosom opozycji, w sytuacji gdy w rządzącej lewicowej Syrizie zarysował się opór wobec nowych oszczędności.

20 sierpnia Grecja musi uregulować należności wobec Europejskiego Banku Centralnego w wys. ok. 3,5 mld euro. Władze Grecji oraz negocjatorzy instytucji reprezentujących jej wierzycieli zakończyli we wtorek negocjacje nad projektem memorandum w sprawie warunków nowego trzyletniego pakietu pomocy.

Dokument wyznacza cele fiskalne, jakie musi spełnić Grecja, a także wylicza reformy, do których zobowiązały się władze tego kraju.

Autor: mb//mn / Źródło: reuters, pap

Raporty: