Miliony hektarów ziemi leżą odłogiem. Moskwa odda więc ją za darmo

Ze świata

sxc.huRosyjskie ministerstwo rolnictwa zaproponowało dzierżawę państwowej ziemi inwestorom rolnym za darmo przez okres pięciu lat, w celu zmniejszenia ilości wolnych gruntów rolnych

Rosyjskie ministerstwo rolnictwa zaproponowało dzierżawę państwowej ziemi inwestorom rolnym za darmo przez okres pięciu lat. Władze chcą w ten sposób zmniejszyć ilość nieużywanych gruntów rolnych - poinformowała gazeta "Wiedomosti" powołując się na anonimowe źródła w resorcie rolnictwa.

Jak wynika z danych ministerstwa rolnictwa, około 28 proc. wszystkich ziemi w Rosji, czyli 56 mln ha, nie jest używana zgodnie z ich przeznaczeniem.

Ustawa z lutego

Prawie połowa z tych obszarów - 21,6 mln ha, jest zaś zlokalizowana w Syberyjskim Okręgu Federalnym w Rosji centralnej.

Ministerstwo rolnictwa jest również gotowe do wynagradzania inwestorów w zamian za poniesione przez nich koszty rozwoju państwowych gruntów. Zdaniem bowiem "Wiedomosti", bez tej rekompensaty wielu przedsiębiorców nie decyduje się na inwestycje w rolnictwie.

Doniesienia gazety miał potwierdzić także anonimowy urzędnik w ministerstwie rozwoju gospodarczego, którego zdaniem wnioski już zyskały akceptację.

To nie pierwszy raz, kiedy rząd podejmuje kwestie rozdawania wolnej ziemi w celu zwiększenia produkcji rolnej.

Z inicjatywy, wspieranej przez prezydenta Putina, Duma Państwowa w lutym br. przegłosowała bowiem ustawę, na mocy której 100 ha działek na Dalekim Wschodzie została rozdystrybuowana do rosyjskich obywateli. Z zastrzeżeniem, że otrzymana ziemia może być wykorzystywana wyłącznie do celów rolniczych i nie może być sprzedawana.

Autor: mb//km / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu