Szukasz pracy za granicą? Tych miast unikaj, są najdroższe do życia

Ze świata

ShutterstockPierwsza trójka rankingu firmy konsultingowej Mercer

Hongkong to najdroższe miejsce do życia dla eskpatów, czyli wysokiej klasy specjalistów pracujących za granicą - wynika z najnowszego rankingu firmy konsultingowej Mercer. Azjatycka metropolia wyprzedziła stolicę Angoli Luandę i szwajcarski Zurich.

Raport to ważny wskaźnik dla firm, które wysyłają swoich pracowników za granicę. Ułatwia im bowiem m.in. obliczenie różnych wydatków wydatków, np. diet. Mercer oblicza koszty życia w 209 miastach biorąc pod uwagę wydatki na transport, jedzenie, czynsz, rozrywkę czy ubrania. - Ogólnie rzecz biorąc, ceny pozostały na stabilnym poziomie na całym świecie - powiedział w rozmowie z AFP Bruno Rocquemont z francuskiego oddziału Mercer. Dodał, że pewne zmiany w rankingu są spowodowane wahaniami kursów walutowych.

Moskwa w dół

W najnowszym raporcie Hongkong wyprzedził stolicę Angoli Luandę, która po trzech latach liderowania spadła na drugie miejsce. Powodem jest osłabienie lokalnej waluty.

Duży "awans", bo aż o sześć miejsc zanotowało Tokio. Japońska stolica jest na 5. pozycji wśród najdroższych miast na świecie, tuż za Zurichem i Singapurem, które znalazły się odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu.

W związku z umocnieniem dolara koszty utrzymania wzrosły także w kilku miastach Stanów Zjednoczonych. Na 11. miejscu znalazł się Nowy Jork, 26. San Francisco, zaś 27. Los Angeles.

Pierwsza dziesiątka zestawienia:

1. Hongkong

2. Luanda

3. Zurich

4. Singapur

5. Tokio

6. Kinszasa

7. Szanghaj

8. Genewa

9. Ndżamena

10. Pekin

Z drugiej strony jeden z najbardziej spektakularnych spadków zanotowała Moskwa, która spadła w rankingu z 17 na 67. miejsce. Na końcu zestawienia znalazły się natomiast Biszkek (Kirgistan), Windhuk (Namibia) oraz Kapsztad (RPA).

Zobacz materiał o tym jak przedstawiają się wynagrodzenia Polaków na tle Europy (20.10.2015):

Wynagrodzenia Polaków na tle EuropyTVN24 BiS

Autor: tol, mb//ms / Źródło: Mercer, Daily Mail

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock