M&Ms, Ray-Ban, Porsche. Najpopularniejsze marki, które wypłynęły produkując dla wojska

Ze świata

Bundesarchiv/domena publiczna/Vodafone.co.ukNiektóre marki mają długą historię

Wiele popularnych dziś marek początkowo produkowała na potrzeby wojska. A niektóre powszechnie znane wyroby powstały, aby ułatwić życie żołnierzom na froncie, wśród nich były także te, które wspierały nazistów. Serwis "Business Insider" prezentuje 16 marek, które na początku produkowały dla armii.

Jeep Oryginalne jeepy weszły do produkcji w 1941 jako konstrukcje zbudowane dla wojska. Willys MB Jeep okazał się najchętniej używanym przez amerykańską armię pojazdem z napędem na cztery koła, podczas II wojny światowej.

M&Ms Mars wymyślił przepis na M&Ms w czasie hiszpańskiej wojny domowej, kiedy Forrest Mars senior zobaczył, jak żołnierze w okopach jedzą kawałki czekolady pokryte powłoką cukrową, co zapobiegało topnieniu w słońcu. Podczas wizyty towarzyszyli mu przedstawiciele rodziny Rowntree, którzy wypuścili na rynek cukierki Smarties, bardzo podobne do M&Ms, sprzedawane poza USA.

Oryginalne jeepy weszły do produkcji w 1941 jako konstrukcje zbudowane dla wojskadomena publiczna

Vodafone Vodafone rozpoczęła swoje istnienie w 1980 roku jako spółka zależna RACAL Electronics, największego wówczas producenta technologii radiowej dla wojska w Wielkiej Brytanii. Pierwszy telefon przenośny marki Vodafone - Mobira Transportable ważył 11 funtów (1 funt to ok 2 kilogramy).

Przepis na M&Ms w czasie hiszpańskiej wojny domowejdomena publiczna

Aquascutum Marka została założona w 1851 roku. Brytyjscy oficerowie nosili jej szare płaszcze przeciwdeszczowe podczas wojny krymskiej. Pomogły im przetrwać deszcz i błoto w okopach. Nazwa pochodzi o łacińskich słów: aqua - woda i scutum - tarcza. Jeden z klasycznych płaszczy tej marki nosił też brytyjski premier Winston Churchill.

Vodafone rozpoczęła swoje istnienie w 1980 roku jako spółka zależna RACAL Electronicsvodafone.co.uk

Ray-Ban To prawdopodobnie jednak z najlepiej rozpoznawalnych na świecie marek okularów przeciwsłonecznych - Ray-Ban Aviator. Ich wzór opracowała firma Bausch&Lomb po otrzymaniu zlecania od amerykańskiej armii na stworzenie okularów dla pilotów. Prototyp powstał w 1936 roku i miał zielone soczewki.

Marka została założona w 1851 rokudomena publiczna

Kotex Podpaski Kotex zaczęły swoją karierę jako gazy medyczne do leczenia żołnierzy podczas I wojny światowej. Pielęgniarki wojskowe znalazły dla nich zastosowanie podczas menstruacji. W 1920 roku Kotex stały się pierwszym produktem dla konsumentów firmy Kimberly-Clark.

To prawdopodobnie jednak z najlepiej rozpoznawalnych na świecie marek okularów przeciwsłonecznych domena publiczna

Super Glue Klej został odkryty w 1942 roku przez naukowców szukających rozwiązań dla wojska. Kolejny raz preparat powrócił w 1951 roku, dzięki naukowcom z firmy Eastman Kodak. Komercyjna produkcja Super Glue ruszyła w 1958 roku. Victorinox Pierwsze egzemplarzy tych noży datuje się na 1864 roku. Powstały w Szwajcarii, podczas produkcji noży żołnierskich dla szwajcarskiej armii.

Podpaski Kotex zaczęły swoją karierę jako gazy medyczne do leczenia żołnierzy podczas I wojny światowejWikipedia

Silly Putty Została stworzona przez przypadek w 1940 roku przez inżyniera, który pracował nad stworzeniem syntetycznego kauczuku. Podczas II wojny światowej guma była reglamentowana w USA, rząd poprosił więc przedsiębiorstwa o próbę stworzenia czegoś alternatywnego. Obecnie to znane na świecie zabawki. Hugo Boss Boss był członkiem niemieckiej partii nazistowskiej, a w 1928 roku stał się oficjalnym dostawcą mundurów dla członków partii, w tym dla Hitlerjugend i SS.

Pierwsze egzemplarzy tych noży datuje się na 1864 rokudomena publiczna

Fanta Fanta została wymyślona z powodu embarga importowego na syrop Coca-Cola w nazistowskich Niemczech podczas II wojny światowej. Ówczesny szef Coca-Coli Deutschland postanowił stworzyć nowy napój ze składników aktualnie dostępnych w kraju. Powstała Fanta, która na rynek światowy trafiła w 1955 roku.

Boss był członkiem niemieckiej partii nazistowskiejBundesarchiv

Banana Republic Marka została założona przez małżeństwo - Mela i Patricię Ziegler w 1978 roku. Zaczęli oni ponownie wykorzystywać i sprzedawać nadwyżkę wojskowej odzieży. Później powstała własna marka odzieżowa, przejęta w 1983 roku przez Gap. Beetle Porsche stworzył Volkswagena Beetle po tym, jak Adolf Hitler zgłosił zapotrzebowanie na samochód, który mógłby trafić na rynek masowy. Pierwszy Beetle powstał w 1938 roku.

Fanta została wymyślona z powodu embarga importowego na syrop Coca-Cola w nazistowskich Niemczech podczas II wojny światowej

Motorola Marka powstała pierwotnie jako producent baterii - Galvin Manufacturing Corporation. Jednak w 1940 roku opracowany został przenośny telefon do łączności radiowej dla wojska - Handie-Talkie SCR536. Adidas i Puma Założyciele tych marek - dwaj bracia Adi i Rudolf byli wspólnikami w Dassler Brothers Sport Shoe. Wyprodukowali obuwie, które było używane przez sportowców na igrzyskach w 1936 roku. W czasie wojny firma w wyniku konfliktu między braćmi została podzielona i powstały dwie marki - Adidas od brata Adi i Puma od Rudolfa. Rywalizacja między gigantami trwa do dziś. Duct Taśma Duct została stworzona przez firmę Johnson&Johnson w czasie II wojny światowej na potrzeby armii. Żołnierze potrzebowali narzędzia, którym będą mogli naprawić swój sprzęt, wyposażenie i amunicję.

Porsche stworzył Volkswagena Beetle po tym, jak Adolf Hitler zgłosił zapotrzebowanie na samochód, który mógłby trafić na rynek masowyBundesarchiv

Autor: mn//km / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Bundesarchiv/domena publiczna/Vodafone.co.uk