Litwa wprowadza swój odpowiednik 500 plus. "Bierzemy przykład z Polski"

[object Object]
Rafalska o skutkach programu 500 plustvn24
wideo 2/4

Rząd Litwy od stycznia wprowadził comiesięczne świadczenia na dzieci na wzór polskiego programu 500 plus w wysokości 30 euro. Od wtorku w lokalnych urzędach można składać wnioski na otrzymanie finansowego wsparcia.

Zgodnie z przyjętą ustawą 30 euro - niezależnie od dochodów rodziców - otrzyma każde dziecko poniżej 18. roku życia, a jeżeli się uczy – do 21. roku życia. Dzieci z rodzin wielodzietnych (z co najmniej trojgiem dzieci), a także z rodzin o niższych dochodach otrzymają 58,5 euro.

- Bierzemy przykład z Polski, gdzie program 500 plus świetnie się sprawdza i u nas również się sprawdzi - mówi Tomas Tomilinas, wiceprzewodniczący rządzącej partii Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŻS).

Chcieli więcej

Z inicjatywą wprowadzenia pieniędzy na dzieci na wzór polski wystąpili posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR). - Naszą propozycją było wypłacanie miesięcznego świadczenia w wysokości 120 euro, równowartości 500 złotych. Jednakże z braku środków budżetowych projekt ten 'osiadł w sejmowych szufladach - powiedziała posłanka AWPL-ZChR Wanda Krawczonok. Rząd zapewnił, że wysokość świadczenia na dzieci każdego roku będzie wzrastać i w 2020 roku wyniesie 100 euro. - 30 euro na dziecko to zdecydowanie za mało - uważa Krawczonok, wyrażając nadzieję, że rząd dotrzyma danego słowa.

Autor: ps//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości