Bitcoin nurkuje. Jest najniżej od 18 miesięcy

Autor:
kris/dap
Źródło:
Reuters
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"TVN24
wideo 2/3
TVN24Najbogatsi ludzie na świecie. Nowa lista "Forbesa"

Kryptowaluty notują kolejne spadki. Najpopularniejsza z nich - bitcoin - w poniedziałek po południu jest wycenia niżej o około 14 procent i jest na najniższym poziomie od 18 miesięcy.

Kryptowaluty, w tym bitcoin i ether, notują dwucyfrowe spadki. Bitcoin - najbardziej znana na świecie kryptowaluta - spadł do poziomu 23 522 dol., czyli najniższego poziomu od grudnia 2020 r. Z kolei ether - druga co do wielkości kryptowaluta - jest wyceniany niżej o prawie 17 proc. do 1192 dol., czyli najniższego poziomu od stycznia 2021 r. -  podał Reuters. 

W ostatnich tygodniach kurs bitcoina oscylował w okolicy 30 tys. dol., jednak podczas ostatnich kilku sesji kurs krytpowaluty zaczął gwałtownie spadać.

Reuters podał, że firma pożyczająca kryptowaluty Celsius Network przekazała, że wstrzymuje wypłaty i transfery między kontami z powodu "ekstremalnych warunków rynkowych".

"Jak na standardy zmienności na rynku kryptowalut raczej nikogo to nie rusza. Takich przypadków w przeszłości oglądaliśmy już całą masę. Poza tym trzeba pamiętać, że zmienność jest zawsze ceną za asymetryczne stopy zwrotu. Tym razem wahadło wychyla się po prostu w stronę materializacji ryzyka. Także to dotyczące sentymentu" - stwierdził w komentarzu Tomasz Gessner z sieci kantorów Tavex.

Kurs bitcoina - ostatnie 3 miesiącestooq.pl

Kryptowaluty. Wątpliwości

Krypotwaluty cieszą się popularnością ze względu na swą relatywną anonimowość oraz wahania wartości, które stwarzają możliwości uzyskania większych zysków niż poprzez inwestowanie na tradycyjnych giełdach światowych. Jednak zmienność bitcoina i jego niejasny status prawny budzi wątpliwości, czy faktycznie mógłby kiedyś zastąpić tradycyjne waluty w codziennych transakcjach.

Przed inwestowaniem w bitcoina przestrzegał wcześniej prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Stwierdził, że trzeba być ostrożnym i nie angażować istotnej części swoich oszczędności. Nawiązał też do tulipomanii, która znana jest jako najstarsza bańka giełdowa - miała miejsce w XVII wieku.

Przed inwestycjami w kryptowaluty ostrzegała też Komisja Nadzoru Finansowego. KNF zwróciła uwagę, że wiążą się one z wysokim ryzykiem, a sam rynek jest nieregulowany. Oznacza, że brak jest szczegółowych i systemowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo inwestorów, którzy na nim działają. Urząd wskazywał też jednocześnie, że rynek kryptowalut oraz kryptoaktywów charakteryzuje się wysoką zmiennością.

Czytaj także: BITCOIN - INNOWACYJNY SPOSÓB NA NISZCZENIE NASZEJ PLANETY

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości