Najwyższy kryty wodospad na świecie. Azjatyckie lotnisko zyskało klejnot

Ze świata


Na lotnisku Changi w Singapurze, po czterech latach budowy, oficjalnie otwarto w środę Jewel (ang. Klejnot). Jest to supernowoczesny budynek w kształcie pączka, która łączy trzy terminale tego portu lotniczego, od kilku lat uznawanego za najlepszy na świecie. Koszt inwestycji to 1,25 miliarda dolarów.

Budynek ze stali i szkła zaprojektował znany kanadyjsko-izraelski architekt Moshe Safdie. Jego całkowita powierzchnia wynosi ponad 135 tysięcy metrów kwadratowych.

Pełno atrakcji

Jewel ma dziesięć kondygnacji z czego pięć pod ziemią. Jego główną atrakcją jest 40-metrowy wodospad, uważany na najwyższy kryty wodospad na świecie. Otaczają go ponad 280 sklepów i restauracji oraz hotel z 130 pokojami.

Na czterech piętrach powstała Dolina Leśna, w której znajdują się tysiące drzew i roślin. Niektóre z nich uformowano w kształt zwierząt. Ostatnie piętro przeznaczono na park o powierzchni 14 tysięcy metrów kwadratowych, w którym znajdą się restauracje i kilka ogrodów tematycznych. Jego otwarcie zaplanowano na czerwiec tego roku.

Warto zwrócić uwagę, że Jewel nie jest terminalem. Nie znajdziemy tam ani hali przylotów ani żadnych bramek. Przypomina bardziej wielkie centrum handlowe, które każdy może odwiedzić.

Ale budynek ma przede wszystkim służyć podróżnym. Jest nie tylko łącznikiem pomiędzy trzema terminalami. Pasażerowie mogą tam skorzystać również ze stanowiska do wcześniejszej odprawy oraz przechowalni bagażu. Innymi udogodnieniami są wypożyczalnie power banków (bezpłatnie do 12 godzin) oraz oczywiście darmowe Wi-Fi.

O lotnisku

Lotnisko Changi w Singapurze nie ma sobie równych. W prestiżowym rankingu Skytrax, od siedmiu lat lat wybierane jest najlepszym lotniskiem na świecie. Korzysta z niego ponad 100 linii lotniczych obsługujących połączenia do 400 miast w ponad 100 krajach.

Każdego tygodnia z lotniska startuje 7400 samolotów (co 80 sekund). W 2018 roku z lotniska skorzystało 65,6 mln pasażerów. Port posiada cztery terminale. Jest głównym hubem Singapore Airlines.

Znajdziemy tam też basen na dachu, kina, plac zabaw dla dzieci, salon gier czy fotele do masażu. Dodatkowym atutem lotniska jest położenie. Do centralnej dzielnicy biznesowej Singapuru można dojechać w zaledwie 30 minut.

Autor: tol / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock