Ze świata

Dofinansowanie dla małych firm oraz ograniczenie eksportu. Unia Europejska walczy z koronawirusem

Ze świata

Wicepremier Gowin: konieczna będzie korekta budżetutvn24
wideo 2/3

Przyspieszone finansowanie dla startupów, które mogłyby pomóc w walce z koronawirusem oraz ograniczenie eksportu sprzętu medycznego z Unii Europejskiej - oto kolejne kroki podjęte przez Komisję Europejską.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

W niedzielę KE wezwała w niedzielę startupy i małe firmy z technologiami i innowacjami, które mogłyby pomóc w leczeniu lub innych aspektach walki z pandemią koronawirusa, do składania wniosków do 18 marca o przyspieszone finansowanie z unijnych funduszy.

Środki na badania

Jeszcze 6 marca Komisja podała, że Unia Europejska przeznaczy 47,5 mln euro na badania nad szczepionką, leczeniem i diagnostyką koronawirusa w ramach skoordynowanej reakcji UE na zagrożenie, jakim jest Covid-19. Środki zostaną przeznaczone na 17 projektów, nad którymi pracuje 136 zespołów badawczych z państw UE i z innych krajów. Zespoły rozpoczęły prace nad opracowaniem szczepionek, nowych metod leczenia, testów diagnostycznych i systemów medycznych.

Ograniczenie eksportu z UE

W niedzielę przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowała o wprowadzeniu ograniczeń na eksport sprzętu medycznego poza terytorium Unii Europejskiej. Eksport będzie możliwy, jeśli wyrażą zgodę kraje UE. Decyzja została podjęta w związku z tym, że we Włoszech z powodu pandemii koronawirusa brakuje niezbędnego sprzętu ochrony osobistej. Komisja obawia się, że sytuacja może powtórzyć się w innych krajach Wspólnoty. - W UE potrzebujemy sprzętu ochrony osobistej. Dlatego dziś przyjęliśmy decyzję dotyczącą autoryzacji eksportu, jeśli chodzi o ten sprzęt. To oznacza, że takie produkty mogą być eksportowane poza terytorium UE tylko w sytuacji, gdy zgodę wydadzą rządy państw członkowskich. To dobra decyzja, bo potrzebujemy tego sprzętu dla naszych systemów ochrony zdrowia - powiedziała szefowa KE. Decyzje o wstrzymaniu eksportu podjęły wcześniej Niemcy i Francja, lecz były krytykowane za to w niektórych państwach unijnych. W tym tygodniu von der Leyen poinformowała, ze Paryż i Berlin wycofały się z tej decyzji. Szefowa KE wezwała wszystkie państwa członkowskie UE do ochrony zdrowia publicznego i utrzymania funkcjonowania jednolitego rynku w okresie kryzysu spowodowanego wybuchem pandemii koronawirusa.

Autor: kris / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości