TVN24 Biznes | Ze świata

Słynny statek opuszcza Egipt po ponad trzech miesiącach. Podpisano porozumienie

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ToL
Źródło:
Reuters

Kontenerowiec Ever Given wypłynął w środę z Wielkiego Jeziora Gorzkiego, na którym był zakotwiczony przez ponad trzy miesiące. Właściciele i ubezpieczyciele statku osiągnęli porozumienie z władzami Kanału Sueskiego w sprawie odszkodowania.

Kontenerowiec Ever Given będzie eskortowany przez dwa holowniki. Na jego pokładzie znajduje się ok. 18,3 tys. kontenerów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Blokada Kanału Sueskiego

Kontenerowiec, jeden z największych z tego typu na świecie, pływający pod panamską banderą i obsługiwany przez tajwańską firmę Evergreen Marine, zaklinował się w Kanale Sueskim 23 marca. Spowodowało to znaczne zakłócenia w globalnym ruchu poprzez zablokowanie ponad 400 statków, zanim kontenerowiec został ostatecznie usunięty sześć dni później.

Kontenerowiec Ever Given blokował Kanał SueskiSuez Canal Authority

Od tego czasu Zarząd Kanału Sueskiego (SCA) przetrzymywał statek wraz z jego załogą na Wielkim Jeziorze Gorzkim między dwoma odcinkami kanału.

Powodem był spór o odszkodowanie między właścicielami Ever Given a władzami kanału. Początkowo władze drogi morskiej domagały się wypłaty odszkodowania w wysokości 916,5 mln dol. od japońskiej firmy Shoei Kisen, która jest właścicielem kontenerowca. Kwota - jak informowano wcześniej - miała pokryć koszty akcji ratunkowej, zrekompensować utratę reputacji oraz utracone przychody.

Po długich negocjacjach strony wreszcie osiągnęły porozumienie. Nie ujawniono jednak szczegółów umowy.

PAP

Autor:mb/ToL

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości