Szalejąca inflacja w Turcji. "Spektakularna porażka polityki monetarnej"

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Borys: połowa inflacji wynika z działań Putina
Borys: połowa inflacji wynika z działań PutinaTVN24
wideo 2/4
TVN24Borys: połowa inflacji wynika z działań Putina

Inflacja w Turcji wyniosła w kwietniu 69,97 procent rok do roku. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 7,25 procent - wynika z czwartkowych danych Tureckiego Instytutu Statystycznego. Najmocniej wzrosły ceny transportu.

Turecki Instytut Statystyczny (TSI/Turkstat) opublikował w czwartek najnowsze dane dotyczące wzrostu cen. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w ujęciu rocznym wzrósł do 69,97 proc. Dla porównania rok wcześniej, w kwietniu 2021 roku inflacja wynosiła 17,14 proc. W ujęciu miesięcznym, w odniesieniu do marca tego roku, inflacja wyniosła 7,25 proc.

Inflacja w Turcji - kwiecień 2022

W ujęciu rocznym największy wzrost cen odnotowano w sektorze transportowym. Ceny w tej kategorii wzrosły o prawie 106 proc. w porównaniem z analogicznym okresem przed rokiem. O ponad 89 proc. zdrożały ceny produktów spożywczych i napojów bezalkoholowych. Powyżej średniej znalazły się też meble i wyposażenie gospodarstw domowych - wzrost cen rdr wyniósł prawie 77,7 proc.

W ciągu roku stosunkowo najmniej, bo o 18,7 proc. zdrożały usługi komunikacyjne. Na dole rankingu znalazły się również odzież i obuwie oraz edukacja - wzrosty cen wyniosły odpowiednio 26,2 proc. i 27,7 proc.

W ujęciu miesięcznym najbardziej wzrosły ceny produktów spożywczych i napojów bezalkoholowych - w kwietniu ceny były wyższe o prawie 13,4 w porównaniu do marca. Wydatki związane z mieszkalnictwem uplasowały się na drugim miejscu z wynikiem powyżej 7,4 proc. miesiąc do miesiąca.

Między marcem a kwietniem najmniej zdrożały "pozostałe towary i usługi" - wzrost wyniósł nieco powyżej 0,9 proc. Wydatki na zdrowie wzrosły o około 1,3 proc., a ceny usług komunikacyjnych były wyższe o niecałe 2,9 proc.

Jak poinformował TSI kolejny odczyt będzie miał miejsce 3 czerwca br.

Stopy procentowe w Turcji

Jak przypomina portal BBC News, bank centralny Turcji od września 2021 roku obniżył stopy procentowe z 19 proc. do 14 proc. Podkreślono, że od czterech miesięcy stopy procentowe utrzymują się na stałym poziomie. Cytowany przez portal Timothy Ash, strateg ds. rynków wschodzących w BlueBay Asset Management, powiedział, że w Turcji doszło do "spektakularnej porażki polityki monetarnej".

"Niskie stopy procentowe powodują inflację. Kropka. Fakt. Rzeczywistość" - stwierdził w nocie do klientów, oskarżając prezydenta Turcji Recepa Erdogana o "próbę przeredagowania ekonomii". "To ekonomiczny odpowiednik stwierdzenia, że Ziemia jest płaska" - skwitował Ash.

- Nie ma żadnych oznak, że decydenci polityczni zmienią kurs i podniosą stopy procentowe - powiedział BBC Jason Tuvey, ekonomista ds. rynków wschodzących w Capital Economics.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości