Producent "bezmięsnego mięsa" chce wejść na europejski rynek

Ze świata

Burger z laboratorium jeszcze w tym rokuTVN24 BiS
wideo 2/3

Na oksymoronie "bezmięsne mięso" swój biznes oparła firma Impossible Foods. W Stanach Zjednoczonych jej produkty na bazie roślin cieszą się sporą popularnością. Teraz zamierza wejść na rynek Unii Europejskiej - podał Bloomberg.

Założona w 2013 roku firma Impossible Foods złożyła 30 września w Holandii wniosek, o dopuszczenie na terenie Unii Europejskiej stosowania sojowej leghemoglobiny, czyli tzw. hemu. To dzięki temu składnikowi warzywne "mięso" ma smakować niemal jak prawdziwe - tak przynajmniej twierdzi producent.

Jak prawdziwe

Leghemoglobina to białko, które powstaje dzięki symbiozie bakterii i korzeni roślin bobowatych (np. soi). Jest niezwykle podobne do hemoglobiny, która transportuje tlen. Impossible Foods produkują hem przy pomocy zmodyfikowanych genetycznie drożdży.

Dzięki hemowi "mięso", które produkuje firma ma być nie tylko w wyglądzie, ale i w smaku podobne do prawdziwego. W przypadku burgerów, zwłaszcza tych krwistych, hem ma nadawać warzywnemu "mięsu" charakterystyczną czerwoną barwę.

Hem od Impossible Foods został zatwierdzony w lipcu przez amerykańską Agencję Żywności i Leków FDA i można go znaleźć w sprzedawanych w sklepach produktach tej marki.

Jak pisze CNBC, UE ma dość restrykcyjną politykę odnośnie modyfikowanej genetycznie żywności i zatwierdzenie rewolucyjnego produktu zza oceanu może trochę potrwać.

Przyszłość?

Impossible Foods nie jest jedyną amerykańską firmą, która produkuje "mięso" oparte na składnikach roślinnych. Ich największym konkurentem jest Beyond Meat. Kilka miesięcy temu także ta firma zapowiedziała, że chce sprzedawać swoje produkty w Europie. Wejście na rynek UE planuje w przyszłym roku.

Impossible Foods oraz Beyond Meat to już teraz duże i rozpoznawalne marki. Wall Street Journal w maju oszacował wartość tej pierwszej na 5 miliardów dolarów, a ta druga jest już notowana na giełdzie i jej kapitalizacja wynosi około 6 miliardów dolarów.

Mięso bazujące na roślinach uważane jest za przyszłość rolnictwa. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę dane Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), według których przemysłowa hodowla zwierząt jest jedną z najważniejszych przyczyn ocieplenia klimatu.

Autor: kris / Źródło: Bloomberg, CNBC.com, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe