Kilkadziesiąt kopalń do zamknięcia. Rząd zapłaci za to ponad 2 mld euro

Ze świata

ShutterstockHiszpania zamknie 26 kopalni węgla do 2018 roku

Hiszpański rząd przeznaczy 2,13 mld euro na zamknięcie 26 kopalń węgla kamiennego do 2018 roku. W piątek zgodę na to wyraziła Komisja Europejska.

Program przewiduje zamknięcie 26 nierentownych kopalń do 2018 roku.

Wydatki rządowe obejmą pokrycie strat produkcyjnych, zapewnienie wsparcia finansowego dla zwalnianych pracowników i świadczenia socjalne. Sfinansowane zostaną również prace zabezpieczające potrzebne do zamknięcia nierentownych kopalń.

Komisja Europejska, która musiała zatwierdzić pomoc publiczną na ten cel, w piątek dała zielone światło po uzgodnieniu planu z hiszpańskim rządem. Jednocześnie stwierdziła, że fundusze te nie zakłócą nadmiernie jednolitego rynku europejskiego.

Redukcja zanieczyszczeń

Węgiel obecnie odpowiada za około jedną czwartą produkcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Jednak Komisja Europejska pragnie jak najszybciej ograniczyć jego zużycie. Węgiel w największym stopniu odpowiada bowiem za emisję gazów cieplarnianych.

Unijny pakiet klimatyczno-energetyczny przewiduje do 2020 roku ograniczenie o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych (w stosunku do poziomu z 1990 r.), a także 20-procentowy udział energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii w UE.

Reuters zwraca uwagę, że zgodnie z przepisami UE, kopalnie otrzymujące pomoc państwa muszą być zamknięte do 2018 roku.

Także głównym celem zawartej w grudniu ub.r. paryskiej umowy klimatycznej "jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż o 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur".

Zobacz materiał o historycznym porozumieniu klimatycznym (14.12.2016):

Historyczne porozumienie w Paryżu. „Rewolucja dla zmian klimatu”TVN24BiS /

Autor: mb//bgr / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock